Miesięczne archiwum Czerwiec 2021

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

W piątek 25.06.2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Był to także dzień, w którym 6-latki pożegnały przedszkole, by po zasłużonej wakacyjnej przerwie rozpocząć nowy etap edukacji w szkole podstawowej. O godz. 9.00 w kościele parafialnym zgromadziła się większość dzieci ze swoimi rodzicami i wychowawcami, by podczas Mszy św. podziękować za miniony rok szkolny. Dla przedszkoli był on w miarę normalny i dzieci mogły codziennie uczestniczyć we wspólnych zabawach i zajęciach. Uroczyste spotkanie odbyło się na dużej sali WDK w Ołpinach z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa sanitarnego...

Czytaj więcej

Dzieci uczą rodziców: Bezpieczne lato

Zbliżają się wakacje i dzieci z grupy III na ostatniej w tym roku szkolnym lekcji ,,Bezpieczne lato” w ramach akcji ,,Dzieci uczą rodziców” przypomniały sobie zasady bezpiecznego spędzania czasu. Przedszkolaki na zajęciach oglądały  prezentację pt. ,,Bezpieczne lato” i dowiedziały się jak bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu  oraz w jaki sposób miło, ciekawie, a przede wszystkim bezpiecznie  można odpoczywać i nie nudzić się w domu. Poznały też, w jakie ciekawe miejsca mogą pojechać na wakacje oraz jak spędzić bezpiecznie czas w lesie, nad wodą i w górach, itp.. Teraz  już wiedzą, co można, a czego nie wolno. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną pt. ,,Bezpieczne wakacje” techniką collage.

Halina Mikrut

Czytaj więcej

Prezentacja prac plastycznych

Zapraszamy do obejrzenia prac, które wykonały dzieci ze wszystkich grup wiekowych na zajęciach plastycznych w ostatnich miesiącach.

Halina Mikrut

Czytaj więcej

„MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Dobiegła końca tegoroczna edycja ogólnopolskiej akcji „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.  Nasz placówka ochoczo zaangażowała się w projekt  mający na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W bieżącym roku szkolnym w skład projektu wchodziło pięć modułów.

„Książka dzieciństwa” – misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców. Wspólne wyszukiwanie ulubionych pozycji książkowych. Tworzenie recenzji z rodzicami dzieci. Nawiązywanie do doświadczeń czytelniczych rodziców.

Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci. Głównym celem tego modułu było kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi.

– Dbamy...

Czytaj więcej

Zabawy na powitanie lata

Ostatni tydzień pobytu dzieci w przedszkolu upływał w swobodnej i prawie wakacyjnej atmosferze. Przedszkolaki spędzały wiele czasu na placu zabaw, gdzie mogły potańczyć przy ulubionych piosenkach np. „Jagódki”, Grozik”, „Koziorajka”, „Dwóm tańczyć się zachciało…”. Budowały namioty, rysowały kredą na tablicach, grały w „Klasy”, skakały przez płotki i rozgrywały mecz międzygrupowy. Wielką radość sprawiało dzieciom puszczanie baniek mydlanych i zabawy z chustą . Wszystkie grupy mogły skorzystać ze sprzętu do dowolnych zabaw z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Na zajęciach przedszkolaki miały możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych o bezpiecznych wakacjach nad wodą, w górach, w lesie.

Z tej okazji życzymy wszystkim dzieciom szczęśli...

Czytaj więcej

23 czerwca – Dzień Taty

„Czerwona laurka, czerwone kwiaty, czerwone serce dla mojego Taty”

 Z okazji Dnia Taty przedszkolaki wykonały medale i laurki, które zabrały do domu, aby złożyć najlepsze życzenia swoim kochanym Tatusiom. Słuchały opowiadania „Mój Tato” i piosenek związanych z tematyką. Nie zabrakło rozmów o zawodach, wyprawach rowerowych i wspólnym spędzaniu wolnego czasu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich Tatusiów za zaangażowanie się w życie swojej Rodziny.

Renata Jasiak

Czytaj więcej

Wycieczka do kina grupy „Pszczółki”

Dnia 23.06.2021 (w środę) najmłodsze dzieci z naszego przedszkola pojechały autokarem wycieczkowym do Kina za Rogiem w Olszynach. Dzień był wyczekiwany od dłuższego czasu, rozmowa na temat ulubionych bajek, zachowania się w kinie oraz bezpieczeństwo podczas jazdy autobusem.  Dzieci zabrały ze sobą plecaki z zawartością smakołyków. Podczas drogi śpiewały piosenki o wakacjach i recytowały wierszyki. W kinie przywitała nas miła Pani, która przekazała ważne informacje i zaprosiła wszystkich do zajęcia miejsc w fotelach.  Dzieci obejrzały kilka bajek, w których przedstawiono świat fantazji, uczucie miłości taty misia do synka, przyjaźń myszek i potrzeba poznawania świata. Oto tytuły bajek: „Miś Fantazy”, „Przytul mnie- ten wyjątkowy dzień”, „Pamiętniki Florki- skarb”, „Przygody Agatki”...

Czytaj więcej

Wycieczka do wioski indiańskiej w Kunowej

Dnia 22.06.2021r. przedszkolaki z grupy II i III wzięły udział w wycieczce do wioski indiańskiej Hokka Hey w Kunowej. Po krótkiej podróży autokarem na miejscu przywitał nas najważniejszy Indianin w wiosce, który oprowadził dzieci po mini zoo. Następnie wszystkie przedszkolaki wykonały swoją indiańską opaskę, a na twarzach pojawiły się indiańskie malowidła. Kiedy wszyscy byli już gotowi z radością uczestniczyli w różnych konkurencjach sprawnościowych, grach i zabawach przy muzyce. Dzieci miały także możliwość zabawy  w wiosce indiańskiej, na dmuchanej zjeżdżalni, dużą atrakcją była  jazda na koniku. W trakcie odpoczynku dzieci zajadały się smażoną kiełbaską, która smakowała wszystkim jak nigdy dotąd. Wycieczka była bardzo udana, tym bardziej, że dopisywała nam pogoda i humory...

Czytaj więcej

Spotkanie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Szerzynach

W piątek grupa dzieci z naszego przedszkola miała okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w PSZOK-u. Celem zajęć było zapoznanie najmłodszych mieszkańców Gminy Szerzyny z miejscem, które zostało stworzone po to, by dbać o czystość otoczenia. Spotkanie składało się z części teoretycznej, praktycznej oraz pokazowej. Panie pracujące w Urzędzie Gminy w referacie ochrony środowiska, przybliżyły dzieciom temat segregacji śmieci, opowiedziały o PSZOK-u, a następnie zaprosiły dzieci do wspólnego porządkowania z użyciem kolorowych worków. Oczywiście każdy kolor worka przyporządkowany jest określonej grupie śmieci, o czym dzieci doskonale wiedziały. Przy bardziej problematycznych odpadkach Panie służyły pomocą i wiedzą...

Czytaj więcej

Przydrożne kapliczki

We wtorek 15.06.2021r. zaraz po śniadaniu dzieci z grupy ,,Odkrywcy” wyruszyły na wycieczkę drogą prowadzącą na Borówkę, aby obejrzeć najstarszą w gminie, zabytkową, przydrożną kapliczkę św. Michała Archanioła. Według legendy powstała ona na polecenie króla Augusta II Mocnego. Po drodze na chwilę zatrzymały się też przy kapliczce z wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej. Głównym celem tej wyprawy było przybliżenie przedszkolakom własnego regionu, ukazanie jego piękna i dorobku kultury.

Halina Mikrut

Czytaj więcej

Letni piknik

Nareszcie przedszkolaki doczekały się ciepłej, słonecznej pogody, która pozwala na dłuższe przebywanie na placu zabaw. Korzystając ze sposobności, każda z grup zorganizowała rozgrywki sportowe i gry terenowe. Były podchody, gra w zbijanego, berek, chowany i wiele innych zabaw. Nie zabrakło chusty animacyjnej, mat do gry w klasy, w kolory. Dzieci mogły same układać tory przeszkód wykorzystując przeróżny sprzęt gimnastyczny: płotki, pachołki, hula-hop, kamyki rzeczne, skakanki itp. Kreatywność dzieci i ich energia okazała się ogromna. Zabawie towarzyszyło wiele radości i śmiechu. Zwieńczeniem wszystkich atrakcji były pyszne lody z bitą śmietaną i truskawkami, ufundowane przez Rodziców, za co bardzo serdecznie dziękujemy...

Czytaj więcej

Udział w konkursie ,,Moja Gmina w cyferkach”

Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w konkursie organizowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Celem konkursu była promocja Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań wśród dzieci, rodziców i społeczności lokalnej. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu piosenki lub wierszyka o spisie powszechnym, następnie wykonanie przez dzieci, które należało zarejestrować w formie filmu. Dzieci, które wraz z rodzicami zaangażowały się w pomoc przy realizacji zadania konkursowego (tj. ułożenie testu i melodii piosenki, przesłanie filmu do US w Krakowie) otrzymały upominki.

Halina Mikrut

Czytaj więcej

Sukcesy w konkursie plastycznym

Kolejny już raz udział naszych przedszkolaków w konkursie plastycznym  zakończył się sukcesem. W maju kilkoro dzieci z grupy ,,Odkrywców” wykonało prace na konkurs pt. ,,Portret mojego ulubionego bohatera książek lub komiksów”, którego organizatorem  była Biblioteka  Publiczna w Ołpinach.  Z radością informujemy, że Julka G. zajęła I miejsce, Błażej D. II miejsce, natomiast Kasia Z. i Paulinka K. otrzymały wyróżnienie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Halina Mikrut

Czytaj więcej

Dzień Dziecka

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje na zawsze otwarta. (Jan Paweł II)

Dzień Dziecka to czas szczególnej obecności najważniejszej osoby w życiu każdej rodziny. Dziecko nadaje sens miłości, wierności oraz troski o każdy następny dzień. W przygotowaniu tego dnia dużą rolę odegrali rodzice, którzy przygotowali wspaniałe, duże i kolorowe prezenty dla wszystkich przedszkolaków. Nauczycielki w poszczególnych grupach postarały się o zorganizowanie ciekawych i inspirujących zabaw w sali i w ogrodzie przedszkolnym. Tańcom towarzyszyły melodie z cyklu „Tańce Wychowańce”, „Muzylek Moni” i piosenki M. Z. Tomaszewskiej...

Czytaj więcej

„Mały kurs savoir vivreʼu”

Każde święto, to okazja do spotkań przy uroczyście zastawionym stole. Dlatego też, dzieci z naszego przedszkola obchodząc swoje święto – Dzień Dziecka, miały okazję samodzielnie nakryć do stołu, według ogólnie obowiązującej etykiety. Takie zadanie dla małych dzieci, to nie lada wyzwanie, więc z pomocą pospieszyły panie wychowawczynie.  Na początek zgromadzono potrzebne rzeczy – białe obrusy, naczynia, sztućce oraz elementy dekoracyjne: kwiaty i serwetki. Po chwili stoły zaczęły się zapełniać i przybierać elegancki wystrój. Układanie sztućców posłużyło do utrwalenia kierunków stron – prawa, lewa. Bardzo sprawnie dzieci opanowały jedną z technik składania serwetek. Końcowy efekt prac był bardzo zadowalający, a dzieci z radością usiadły przy stołach...

Czytaj więcej