Miesięczne archiwum Październik 2015

Zdrowe soki

   Nasze przedszkole promując zdrowy styl życia stara się zwrócić uwagę  dzieciom, że już od najmłodszych lat  ważna jest świadomość tego co jemy. Rozmawiając o dobrodziejstwach jakie możemy znaleźć w naszych przydomowych ogródkach warzywnych jak i sadach wspólnie z dziećmi postanowiliśmy zrobić naprawdę zdrowy sok, bez konserwantów i sztucznych barwników.

Dzieci indywidualnie dobierały warzywa, owoce i zioła ( mięta, melisa), przyniesione z domu. Produkty rozdrabnialiśmy w Thermomix i mieszaliśmy z wodą źródlaną z dozowników znajdujących się w naszych salach. Dzieci dostrzegły różnorodność smaków i kolorów, przełamując swoje obawy i uprzedzenia w spożywaniu niektórych owoców i warzyw...

Czytaj więcej

Oddanie i poświęcenie odnowionego przedszkola

   15 października 2015r. miało miejsce oddanie i poświęcenie odnowionego budynku Publicznego Przedszkola w Ołpinach. W okresie wakacyjnym lipiec – sierpień 2015r. został przeprowadzony gruntowny remont obejmujący wymianę instalacji elektrycznej oraz malowanie pomieszczeń  obiektu. Na klatce schodowej oraz w korytarzu na piętrze budynku położono wykładzinę PCV zgrzewaną na gorąco.

Niech odnowiony obiekt Publicznego Przedszkola w Ołpinach służy dzieciom, ich rodzicom, pracownikom oraz wszystkim osobom tu przebywającym, odwiedzającym, nie tylko z Ołpin i Gminy Szerzyny ale również spoza terenu naszej gminy.

Czytaj więcej

Podsumowanie projektu „Młodzi i odpowiedzialni”

   Nasze przedszkole włączyło się w realizację projektu Gminy Szerzyny „Młodzi i odpowiedzialni”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy Szerzyny.  W związku z tym dzieci do końca września zbierały butelki PET (plastikowe po napojach). Nagrody zostały zakupione ze środków WFOŚiGW w Krakowie. Rozstrzygnięcie konkursu było wielką niespodzianką. Największą liczbę butelek zebrał Mateusz Bąk -1300 szt. który zajął I miejsce i otrzymał puchar, drzewko –lipę, ekologiczne kredki oraz wielobarwny ołówek. Natomiast II miejsce zajął Tymoteusz Bąk, który zebrał 706 butelek i otrzymał nagrodę –  ekologiczny pociąg, lipę, kredki i ołówek...

Czytaj więcej

Spotkanie z policjantem

   Początek nowego roku szkolnego to czas, w którym szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, dlatego przedszkolaki miały okazję spotkać się z panem policjantem. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Chodziliśmy na spacery, wycieczki ucząc się jak prawidłowo przechodzić po pasach przez jezdnię i zachowywać się w jej pobliżu.

W dniu 01.10.2015r. gościliśmy w naszym przedszkolu dzielnicowego star. sierż. pana Mariusza Wójcika z Komisariatu Policji w Tuchowie...

Czytaj więcej

Wycieczka do gabinetu stomatologicznego

   Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym także teraz nasze przedszkolaki wzięły udział  w ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. W ramach tego  programu 30 września  wybrały się na wycieczkę do gabinetu stomatologicznego. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz o higienę jamy ustnej jak również przestrzeganie zdrowej diety. Pani pielęgniarka przyjęła przedszkolaków bardzo serdecznie. Przeprowadziła ona pogadankę na temat mycia zębów, wytłumaczyła potrzebę systematycznego kontrolowania stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, a także zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu. Przedszkolaki okazały się bardzo dzielnymi pacjentami, którzy nie boją się usiąść na fotelu dentystycznym...

Czytaj więcej

Pasowanie na Przedszkolaka

 Dnia 24 września 2015 roku o godz. 9.30 w Domu Kultury w Ołpinach miało miejsce bardzo ważne dla wszystkich przedszkolaków wydarzenie. Była to uroczystość Pasowania na Przedszkolaka połączona ze „Świętem pieczonego ziemniaka”. Pani Dyrektor mgr Małgorzata Grędel serdecznie przywitała wszystkich rodziców, dzieci i wychowawców. Następnie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały „Pszczółki”, „Skrzaty”, „Promyczki” oraz „Odkrywcy”. Nie zabrakło zabaw integracyjnych z rodzicami np. „Tulinkowy taniec”, „Chodźcie wszystkie przedszkolaki”, „Walczyk przedszkolaka”. Dzieci także modliły się słowami :„Boże dzięki Tobie” i śpiewały piosenkę z religii „Bóg stworzył świat”.

Najważniejszym momentem było ślubowanie, po któ...

Czytaj więcej

Powitanie Jesieni i Dzień Przedszkolaka

   23 września to pierwszy dzień jesieni. Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyło się pożegnanie lata i powitanie jesieni. Nowa pora roku przyniosła słoneczny i ciepły dzień, co zapowiada, że czeka nas złota polska jesień. Najpierw przedszkolaki obejrzały teatrzyk sylwet pt. „Krasnal spotyka Panią Jesień?”, który dostarczył im wiadomości n/t pierwszych oznak jesieni. Piosenki i zagadki o nowej porze roku wprowadziły wszystkich w jesienny nastrój. Na zakończenie dzieci otrzymały pyszne gruszki, które jadły z dużym apetytem. Tak miło powitana jesień na pewno nie będzie smutna i nudna, ale piękna, barwna i bogata w jesienne skarby.

Powitanie jesieni to nie jedyna uroczystość, która miała miejsce w tym dniu...

Czytaj więcej

Wycieczka do gospodarstwa rolnego

   18 września 2015r. w ramach realizowanego Program Współpracy „Wspólne działania dla dobra dzieci” nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego Państwa Jacher.

Celem wycieczki było zwiedzanie gospodarstwa rolnego, poznanie pracy rolnika jak również zaangażowanie rodziców a w szczególności ojców w życie przedszkola. Dzieci już od samego rana z niecierpliwością czekały na autokar, którym pojechały. Gospodarz oprowadził przedszkolaki po gospodarstwie i opowiedział o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt, uprawie roli jak również mogły zobaczyć hodowane zwierzęta – krowy, byki, świnie, kury.

Dużą atrakcją była możliwość zasiadania za kierownicą kosiarki, quadów, traktora oraz oglądanie maszy...

Czytaj więcej

Kolejne spotkanie z bajką

 Baśń czy bajka to elementarz,
z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle,
elementarz napisany w języku obrazów.
Jest to jedyny język,
dzięki któremu możemy zrozumieć siebie i innych,
zanim dojrzejemy intelektualnie

B. Bettelheim

   W ramach akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom” w dniu 16.09.2015 r. już po raz kolejny w naszym przedszkolu zebraliśmy się wszyscy razem, aby znów przenieść się w zaczarowany świat bajek i mądrości z nich płynących.

Tym razem była to bajka szczególna, poświęcona w szczególności dzieciom, które w tym roku przekroczyły próg naszego przedszkola po raz pierwszy...

Czytaj więcej