Realizacja programu „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”

Nasze przedszkole współpracuje z Edukatorem Żywieniowym Panią Martą Wójtowicz w ramach programu „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”. Warsztaty obejmują zarówno tematy związane z przygotowywaniem zdrowych posiłków, jak i te dotyczące zachowań przy jedzeniu oraz psychologicznych aspektów związanych z jedzeniem. Podczas spotkań, w których uczestniczą pracownicy obsługi i nauczyciele, Pani Edukator dzieli się swoją wiedzą oraz wspólnie z uczestnikami zastanawiają się, jakie zmiany żywieniowe należy przeprowadzić dla dobra dzieci. Dużą rolę odgrywa wymiana doświadczeń oraz wyniki analizy jadłospisu. Oto najważniejsze tematy , które są omawiane a dotyczą żywienia małych dzieci:

-Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci.

-Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D.

-Cukier w diecie- słodzimy, czy nie słodzimy?

-Sól w diecie. Soli do woli?

-Alergie na pokarm.

-Świeża woda zdrowia doda- na pragnienie- woda.

-Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.

-Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka.

-Niejadek czy neofobia?.

-Dzieci współtworzą swoje posiłki.

-Jemy oczami- estetyka na talerzu.

-Ja sam, ja sama- czego dzieci się uczą podczas posiłku.

Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzymuje materiały, które wykorzystane będą także do konsultacji z rodzicami. Po zakończeniu warsztatów nasze przedszkole otrzyma Certyfikat oraz możliwość wprowadzenia stosownych zmian w jadłospisach zgodnie z rekomendacjami Edukatora.

Warsztaty prowadzone są w ciekawy sposób ubogacając wiedzę na temat prawidłowego i zdrowego żywienia dzieci oraz angażują uczestników do aktywności poprzez wzajemną wymianę doświadczeń i ćwiczenia.

Renata Jasiak