„Mały kurs savoir vivreʼu”

Każde święto, to okazja do spotkań przy uroczyście zastawionym stole. Dlatego też, dzieci z naszego przedszkola obchodząc swoje święto – Dzień Dziecka, miały okazję samodzielnie nakryć do stołu, według ogólnie obowiązującej etykiety. Takie zadanie dla małych dzieci, to nie lada wyzwanie, więc z pomocą pospieszyły panie wychowawczynie.  Na początek zgromadzono potrzebne rzeczy – białe obrusy, naczynia, sztućce oraz elementy dekoracyjne: kwiaty i serwetki. Po chwili stoły zaczęły się zapełniać i przybierać elegancki wystrój. Układanie sztućców posłużyło do utrwalenia kierunków stron – prawa, lewa. Bardzo sprawnie dzieci opanowały jedną z technik składania serwetek. Końcowy efekt prac był bardzo zadowalający, a dzieci z radością usiadły przy stołach. Po odbyciu takiego kursu nie jeden maluch jest gotowy, by pomagać mamie przy organizowaniu domowych przyjęć. Jednak, aby przyjęcie było udane nie wystarczy tylko zadbać o stronę estetyczną, najważniejsze jest przede wszystkim właściwe zachowanie przy stole. Nasze przedszkolaki podczas spożywania posiłków bardzo się starają, by nikt nie musiał ich upominać słowami wiersza:

„Czy ci się choć raz powiedzie siedzieć grzecznie przy obiedzie?

Czy nie będziesz się Pawełku, choć raz huśtać na krzesełku?

Czyż potrzebna dyscyplina? Tak zapytał ojciec syna”(…)  

 Katarzyna Dąbrowska-Duda