Moduł „Mały Miś uczy wrażliwości”

W ramach realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” przedszkolaki z grupy najstarszej uczestniczyły w Światowym Dniu Zespołu Downa, czyli Dniu Kolorowej Skarpetki. Dzień ten obchodzony jest 21 marca.  Świętujemy go od 2005 roku, dzięki inicjatywie Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Tego dnia wszystkie starszaki założyły skarpety nie od pary, a Mały Miś zaproponował im zabawy uwrażliwiające dzieci na problemy osób niepełnosprawnych, kształtujące postawy tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą. Na koniec przedszkolaki wykonały gazetkę tematyczną. Udział w Dniu Kolorowej Skarpetki przyczynia się do kształtowania postawy otwartej wobec świata i innych ludzi oraz formowania u dzieci poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

Nina Solecka