Majowe Święta Narodowe

Okres świąt majowych w naszym przedszkolu to doskonały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych.  2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a następnego dnia rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystość Matki Bożej – Królowej Polski. We wtorek 30 kwietnia 2024 r., przedszkolaki w strojach galowych, uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka święta. Najpierw  dzieci zapoznały się ze znaczeniem tych świąt w historii naszej ojczyzny. Poznały tło historyczne wydarzeń z 3 Maja 1791 roku i dowiedziały się dlaczego jest to tak ważny dzień w dziejach Polski. Dzieci  obejrzały również film edukacyjny pt: ,, Święta majowe”, po czym, z powagą, w postawie ,,na baczność” odśpiewały Hymn Polski. Następnie Pani Dyrektor przeczytała kilka utworów o treści patriotycznej, min. wiersz W. Bełzy ,,Modlitwa polskiej dziewczynki”.  Przedszkolaki utrwaliły także symbole narodowe, wiedzą, że pozwalają one na odróżnianie naszego kraju od innych – to nasze znaki rozpoznawcze na całym świecie. Ponadto dzieci z chorągiewkami w ręce recytowały wiersz Cz. Janczarskiego pt: ,,Barwy ojczyste”, wspólnie, chórem odpowiadały na pytania postawione w wierszu W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”  oraz śpiewały pieśni i piosenki patriotyczne. Korzystając z pięknej pogody uroczystość zakończona została biało – czerwonym przemarszem po głównej drodze naszej miejscowości. Dzieci swoje chorągiewki zabrały do domu, aby w Dzień Flagi udekorować nimi okna. Niezwykle ważne jest to, by od najwcześniejszych lat budować poczucie dumy, że jesteśmy Polakami i wszystko co polskie jest dla nas ważne i bliskie. Przecież już wkrótce nasza Ojczyzna będzie w rękach tych małych patriotów. 

Halina Mikrut