Miesięczne archiwum Marzec 2016

Przedszkolaki składają życzenia

W okresie Świąt Wielkanocnych dzieci złożyły życzenia m.in. Panu Grzegorzowi Gotfrydowi – Wójtowi Gminy Szerzyny, Pani Annie Niemiec – Kierownik i  wszystkim paniom ZEOA w Szerzynach, Panu Romanowi Gabryel –  Sołtysowi Ołpin oraz swoim rodzicom i wszystkim domownikom.

Czytaj więcej

Udział przedszkolaków Gminnym Konkursie Wielkanocnym

 W miesiącu marcu nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej już edycji Konkursu Wielkanocnego  ogłoszonego przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach.  Głównym celem konkursu było kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz rozwijanie inwencji twórczych. Przedszkolaki wykonały wiele ciekawych prac. Były to min. pisanki tradycyjne, współczesne, palmy oraz stroiki wielkanocne. We wtorek 22 marca w Domu Kultury w Szerzynach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. W kategorii pisanka tradycyjna  wyróżnienie otrzymała Zuzia G. a kategorii palma wielkanocna wyróżnienie otrzymali Nikola F. i Marek K.. Dodatkowo jury za wkład pracy przyznało naszemu przedszkolu wyróżnienie. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomu oraz słodkie upominki...

Czytaj więcej

Powitanie wiosny

W bieżącym roku pierwszy dzień wiosny nasze przedszkolaki powitały wspólnie z uczniami klasy I wraz z wychowawczynią. Dzieci uczestniczyły w teatrzyku lalek pt. „Wiosenna przygoda”, uczyły się piosenek o wiośnie oraz rozwiązywały wiosenne zagadki przygotowane przez starszaków. Następnie grupa najstarsza oraz uczniowie klasy I zaproszeni zostali do udziału  w warsztatach  plastycznych. Wykonano żabki, bociany, jaskółki, przebiśniegi a efektem końcowym była duża wspólna praca o tematyce wiosennej, która zawiśnie w gablocie przed przedszkolem. Nagrodą za staranne wykonanie zadania było częstowanie się jabłkami i suszonymi owocami.

Wszyscy wychodzili z warsztatów  z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna...

Czytaj więcej

Konkurs na OŁPIŃSKĄ PALMĘ ROKU 2016

Czas zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych zapewne wyznacza już Niedziela Palmowa. Wiąże się ona ściśle w naszym regionie z kolorowymi palmami i uroczystą procesją w Kościele Parafialnym. W tym roku obchody te zostały wzbogacone o konkurs na Ołpińską Palmę, który został zainicjowany  przez Promotorkę  Kultury Panią Zuzannę  Jarzębak z GCKiCz – Bibliotekę Publiczną w Ołpinach wraz z Księdzem Proboszczem Parafii NMB W Ołpinach oraz Sołtysem Sołectwa Ołpiny. Nasze przedszkole promując wśród najmłodszych zamiłowanie do tradycji i zwyczajów związanych z najbliższym otoczeniem, nie mogło pominąć tak ważnego wydarzenia. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowały piękną tradycyjną palmę . Miała ona 2 metry wysokości i wykonana była wedle określonych zasad...

Czytaj więcej

Wielkanocne zwyczaje i czytania ciąg dalszy…

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania jajek. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny, ręczny sposób wykonują pisanki. Jedną z nich, którą gościliśmy w przedszkolu w dniu 16.03.2016r. była Pani Teresa Lenard, emerytowana pielęgniarka. Pani Teresa specjalizuje się w malowaniu jajek woskiem, a wytwory jej pracy są tak piękne, że bardzo często w konkursach gminnych i powiatowych zajmują czołowe miejsca.

W tym czasie, gdy Pani Teresa zamieniała zwykłe jajka w przepiękne pisanki, Pani Zuzanna Jarzębak, ubrana w dawny, odświętny strój wiejskiej gospodyni z wiklinowym koszem ze ,,święconką” opowiadała nam o zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi...

Czytaj więcej

Droga krzyżowa z udziałem przedszkolaków

Dzieci pięcio i sześcio-letnie wraz z wychowawcami wzięły udział w drodze krzyżowej w naszym kościele. Starannie udekorowały krzyż i przygotowały świece, by wspólnie z Jezusem przeżywać Jego mękę i śmierć. W skupieniu i modlitwie przystawały przy każdej stacji wczuwając się w to wydarzenie. Dzieci umiały wyrazić swoją miłość do Jezusa oraz przepraszać za złe zachowania. Wiedzą, że przez krzyż i zmartwychwstanie z miłości do człowieka Chrystus nas zbawił.

Czytaj więcej

1% podatku dla Publicznego Przedszkola w Ołpinach

Szanowni Państwo!

W tym roku nasze przedszkole nawiązało współpracę z Fundacją Studencką”Młodzi Młodym”, dzięki której możemy ubiegać się o 1% podatku dla Przedszkola w Ołpinach, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie 1% podatku na ten cel. Wszystkim, którzy podejmą decyzję o wsparciu przedszkola bardzo dziękuję.

Informuję, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na doposażenie przedszkola w zabawki i pomoce dydaktyczne aby uatrakcyjnić zabawy oraz zajęcia dla dzieci.

Poniżej prezetuje sposób wypełnienia deklaracji PIT:

1_podatek_opp

Można również pobrać program do sporządzenia deklaracji PIT z wypełnionymi polami przekazania 1% podatku na rzecz Publicznego Przedszkola w Ołpinach.
Program znajduję się tutaj.

Z poważaniem

Małgorzata Grędel

D...

Czytaj więcej

Realizacja programu „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”

Nasze przedszkole współpracuje z Edukatorem Żywieniowym Panią Martą Wójtowicz w ramach programu „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”. Warsztaty obejmują zarówno tematy związane z przygotowywaniem zdrowych posiłków, jak i te dotyczące zachowań przy jedzeniu oraz psychologicznych aspektów związanych z jedzeniem. Podczas spotkań, w których uczestniczą pracownicy obsługi i nauczyciele, Pani Edukator dzieli się swoją wiedzą oraz wspólnie z uczestnikami zastanawiają się, jakie zmiany żywieniowe należy przeprowadzić dla dobra dzieci. Dużą rolę odgrywa wymiana doświadczeń oraz wyniki analizy jadłospisu. Oto najważniejsze tematy , które są omawiane a dotyczą żywienia małych dzieci:

-Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci.

Czytaj więcej

Eksperymenty z fryzurami

W związku z tematyką dotyczącą zawodów naszych rodziców, jaka zagościła w naszym przedszkolu w dniu 29.02.2016 do przedszkola zaproszona została mama jednego z dzieci, która z zawodu jest fryzjerką. Było to dla dzieci bardzo pouczające ale też niezwykle ekscytujące wydarzenie. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć jak pani Weronika obcina naszego modela , w którego rolę wcieliła się jak zwykle niezawodna – nasza pani Marysia. Każdy ruch był wnikliwie analizowany przez ciekawych obserwatorów a każdy użyty przedmiot wiązał się z zadawaniem nieskończonej ilości dociekliwych pytań...

Czytaj więcej

Spotkanie z krawcowymi

W ramach Programu „ Szkoła Współpracy- Wspólne działania dla dobra dzieci”, który  realizowany jest  w naszym przedszkolu zorganizowałam w grupie Skrzatów spotkanie z krawcowymi (mamy naszych przedszkolaków). Dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji krawcowej przy kolejnych etapach jej pracy( pobieranie miary, wycinanie szablonów, dobieranie materiałów i nici, przygotowanie maszyny, szycie, przymiarka). Poznały przydatne narzędzia , ich nazwy i poszczególne role. Jedna z mam, u której warsztat krawiecki przekazywany jest w rodzinie  przez pokolenia opowiedziała o „ dawnym” krawiectwie i przyrządach, które wtedy  były wykorzystywane przez krawców...

Czytaj więcej