Miesięczne archiwum Listopad 2013

Zabawa Andrzejkowa

Czytaj więcej

Lepienie z gliny

Czytaj więcej

Zabawa Andrzejkowa

andrzejki13

W środę 27 listopada zorganizowano tradycyjne andrzejki. Na to spotkanie zaproszona została Pani Zuzanna Jarzębak, pracująca w Bibliotece Publicznej w Ołpinach, pasjonatka zwyczajów i tradycji naszego regionu. Zaprezentowała dzieciom pogórzański strój ludowy. Przebrała się za wiejską kobietę w chustce na głowie i z wiklinowym koszykiem, w którym miała gałązkę wiśni. Gałązkę wstawiła do dzbanka z wodą i zgodnie z wierzeniami ludowymi, jeśli zakwitnie ona w dzień Bożego Narodzenia, to będzie zwiastowała szczęście i dostatek w tym domu.

W kilku zdaniach opowiedziała również dzieciom o tradycjach, zwyczajach związanych z wieczorem andrzejkowym. Mówiła, że andrzejki to tradycja ludowa, sięgająca czasów pogańskich, przekazywana z pokolenia na pokolenie...

Czytaj więcej

Lepienie z gliny

glina13

Dbając o wszechstronny rozwój naszych wychowanków jako ich nauczyciele systematycznie doskonalimy swój warsztat pracy. Jedną z innowacji jaką udało nam się w tym półroczu zrealizować to zorganizowanie dla dzieci przedszkolnych warsztatów lepienia z gliny.

Zainteresowanie taką formą zajęć plastyczno- -technicznych przerosło nasze oczekiwania. Nasi wychowankowie poznali właściwości gliny, wiedzą gdzie można jej szukać . Zapoznali się również ze sposobem jej przygotowania do pracy. Na zajęciach poruszono też kwestie wykorzystania gliny w czasach odległych i współczesnych. Po wprowadzeniu dzieci przystąpiły do działań praktycznych. Wytwory tejże pracy można podziwiać na wystawce prac technicznych w holu przedszkola.

Niniejsze działania utwierdziły nas w pr...

Czytaj więcej

Bezpieczny Przedszkolak

bezp_przedszkolak

   Jednym z priorytetowych zadań Publicznego Przedszkola w Ołpinach jest zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa w szeroko rozumianym pojęciu. W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole podjęło uczestnictwo w ogólnopolskim programie „Bezpieczny Przedszkolak”.

ziałaniami objęte są dzieci uczęszczające do naszego przedszkola jak również ich rodziny. Program ten ma na celu wdrożenie uczestników do bezpiecznych zachowań w strefie ruchu drogowego, kontaktów społecznych, korzystania z Internetu, uwarunkowań zdrowia fizycznego i psychicznego. Harmonogram działań związanych z powyższym programem został rozpisany na 3-letni okres oddziaływania przedszkolnego. Rok szkolny 2013/2014 ustanowiono rokiem bezpieczeństwa drogowego .

W ramach zadań promujących bezpiec...

Czytaj więcej

Bezpieczny Przedszkolak

Czytaj więcej

Akcja „Góra Grosza”

gora_grosz13

W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Motto tej akcji „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”. Zbiórka trwa od 25.11 – 06.12.2013r. Zachęcamy wszystkich chętnych do udziału, bo każda drobna moneta może pomóc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Czytaj więcej

Zajęcia otwarte w grupie II

przed

              Dnia 25.11.2013r. w grupie dzieci 4, 5-letnich odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Była to okazja, by rodzice mogli bezpośrednio zobaczyć, jak przebiegają zajęcia w przedszkolu, zaobserwować swoje dziecko na tle grupy, jak zdobywa ono nowe wiadomości i umiejętności poprzez zabawę.

Temat zajęcia: Teatr żywego aktora na podstawie utworu L. Krzemienieckiej: ,,Kłopoty Burka z podwórka”

Cel zajęcia: – wyrabianie przyjaznego i opiekuńczego stosunku do zwierząt domowych.

Dziec...

Czytaj więcej

Publiczne Przedszkole w Ołpinach wśród wyróżnionych Eko-liderów 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

     Publiczne Przedszkole zgłosiło do WFOŚiGW w Krakowie ankietę konkursową Eko-przedszkole (zgodnie z regulaminem konkursu 2000 znaków), w której została zawarta informacja dlaczego przedszkole zasługuje na tytuł Eko-lidera 20-lecia.

     Do ankiety została dołączona prezentacja multimedialna (20 slajdów), pokazująca działania proekologiczne w latach 1993 – 2013. Wymagane dokumenty informowały m.in...

Czytaj więcej

Przedszkolaki z Ołpin świętują Niepodległość

11_listopad

   11 listopada 1918r. przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych dni w dziejach naszego kraju i narodu. Wtedy właśnie państwo polskie odrodziło się jako suwerenny i niepodległy kraj. Co roku 11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia radujemy się z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju i możemy bez przeszkód uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej ojczyzny. W tym dniu także dzieci powinny cieszyć się ze swoich osiągnięć i sukcesów.

W tym roku wszystkie nasze przedszkolaki wzięły aktywny udział w przygotowaniach do uroczystych obchodów Święta Niepodległości...

Czytaj więcej

Seminarium nt. „Koncepcja pracy przedszkola”

koncepcja_pracy

  12 listopada 2013r. w godzinach popłudniowych odbyło się seminarium nt. „Koncepcja pracy przedszkola”, które przeprowadziła Pani Małgorzata Jaśko – Kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa w MCDN – ODN Tarnów.

Oprócz nauczycieli i rodziców z naszego przedszkola udział wzięli nauczyciele z Publicznego Przedszkola w Szerzynach i Publicznego Przedszkola w Ryglicach. Seminarium zostało przeprowadzone metodami aktywnymi. Zdobytą wiedzę i umiejętności nauczyciele i rodzice wykorzystają w opracowaniu, modyfikowaniu i realizacji koncepcji pracy przedszkola.

Czytaj więcej