Nasze przedszkole otrzymało Miano Przedszkola Niepodległej

W związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości nasze przedszkole realizowało Program Niepodległa 1918 – 2018, przygotowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Czas trwania programu: 1 września 2017 – 31 grudnia 2018 r. Opis wykonanych zadań wraz z dokumentacją fotograficzną został przesłany do Organizatora. Zadania mogły otrzymać status: zatwierdzone lub opublikowane. Wszystkie nasze zadania zostały opublikowane i w związku z tym pozyskaliśmy tytuł zwany Mianem Przedszkola Niepodległej. W działania zostały zaangażowane dzieci ( na miarę swoich możliwości)  pod kierunkiem pań nauczycielek w ścisłej współpracy z rodzicami oraz licznymi instytucjami. Oto streszczenie zrealizowanych zadań:

1. Uroczyste obchody Świąt Narodowych, np.: z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada 2017 r. przygotowanie okolicznościowej dekoracji w gablocie przed budynkiem przedszkola, wykonanie kotylionów, wspólne odśpiewanie hymnu Polski, słuchanie wierszy patriotycznych, obejrzenie filmu edukacyjnego „Symbole Polski” oraz niezwykła lekcja historii na temat „Urodziny Ojczyzny”, przeprowadzona przez nauczycielkę historii ze Szkoły Podstawowej w Ołpinach.

2.Udział dzieci 6-letnich w Gminnym Konkursie Recytatorskim „O mojej Ojczyźnie Wierszem”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Swoszowej (21.04.2018 r.) – zdobycie I i III miejsca ( Julia R. i Agnieszka K.); utwory te zostały później zaprezentowane w czasie przedszkolnego pikniku rodzinnego.

3.Zorganizowanie z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja 2018 r. akcji „Biało-czerwona w każdym oknie”. Dzieci zabrały do domu po dwie flagi: jedną wykonaną na zajęciach plastycznych a drugą zakupioną przez przedszkole. Zadanie polegało na udekorowaniu swojego okna oraz podarowaniu znajomym aby wszystkie okna były przystrojone biało-czerwonymi flagami.

4.Uczczenie miejsc pochówku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę „Chwała bohaterom”. W tym celu odbyła się wycieczka piesza na zabytkowy cmentarz wojenny w Ołpinach, gdzie pochowanych jest 577 żołnierzy z czasów bitwy gorlickiej w 1915 r.  oraz wycieczka wyjazdowa trasą „Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej”, przy którym znajduje się cmentarz w Szerzynach i cmentarz w Swoszowej. Ostatnim punktem wyprawy był pomnik na Gilowej Górze w Swoszowej upamiętniający zwycięską walkę partyzantów nad gestapowcami w czasie II wojny światowej. Przewodnikiem była emerytowana nauczycielka historii (4-5.06.2018 r.).

5.Wycieczka wyjazdowa do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości. Dzieci 5-, 6-letnie zwiedzały Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, w tym, m.in. spichlerz, chałupy, wiatraki, olejarnię oraz stodołę, gdzie znajdują się trzy scenki ekspozycji „Sztab operacji gorlickiej 1915” z naturalnej wielkości figurami woskowymi. Przedszkolaki odwiedziły też Cmentarz Wojskowy nr 91 w Gorlicach. Przewodnikiem po cmentarzu był redaktor gazety gorlickiej, emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, ubrany w mundur wojsk austro-wegierskich. 22 maja 2018 r. Prezydent Polski Andrzej Duda uroczyście odsłonił tam kamienny pomnik, który przypomina o żołnierzach poległych podczas I wojny światowej (10.10.2018 r.).

6.Zorganizowanie i przeprowadzenie Gminnego Konkursu Wokalnego „Śpiewam dla mojej Ojczyzny” dla dzieci w wieku 5-, 6- lat z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Szerzyny (08.11.2018 r.). W konkursie wzięło udział 17 dzieci, które przybyły z rodzicami bądź nauczycielkami. Na konkursie obecny był ks. Zbigniew Wielgosz – Dyrektor tygodnika „Gość Niedzielny”, gdzie została zamieszczona notatka o tym wydarzeniu. Komisja oceniała w dwóch kategoriach: soliści i duety.

7.Lekcja historii przy obelisku z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego – współtwórcy niepodległości, znajdującym się przy Szkole Podstawowej w Ołpinach. Złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie zniczy w barwach narodowych (9.11.2018 r.). Specjalną lekcję dla starszych przedszkolaków poprowadzili uczniowie szkoły.

Małgorzata Grędel