Spotkanie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Szerzynach

W piątek grupa dzieci z naszego przedszkola miała okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w PSZOK-u. Celem zajęć było zapoznanie najmłodszych mieszkańców Gminy Szerzyny z miejscem, które zostało stworzone po to, by dbać o czystość otoczenia. Spotkanie składało się z części teoretycznej, praktycznej oraz pokazowej. Panie pracujące w Urzędzie Gminy w referacie ochrony środowiska, przybliżyły dzieciom temat segregacji śmieci, opowiedziały o PSZOK-u, a następnie zaprosiły dzieci do wspólnego porządkowania z użyciem kolorowych worków. Oczywiście każdy kolor worka przyporządkowany jest określonej grupie śmieci, o czym dzieci doskonale wiedziały. Przy bardziej problematycznych odpadkach Panie służyły pomocą i wiedzą. Następnie Pan pracujący w PSZOK-u  opowiedział przedszkolakom, co zrobić ze śmieciami o dużych gabarytach, które przecież nie zmieszczą się we workach tj. pralki, lodówki, telewizory, okna, drzwi, zużyte opony, gruz. Oprowadził dzieci pomiędzy olbrzymimi kontenerami i wyjaśnił, że to właśnie w nich przechowywane są posegregowane duże odpady. Czekają one na transport do firm, które poddadzą je recyklingowi lub utylizacji.

Dzieci miały też okazję zobaczyć niektóre duże maszyny i pojazdy, które wykorzystywane są do utrzymania porządku na terenie naszej gminy. Mogły nawet usiąść za kierownicą nowego pojazdu służącego do mycia ulic i chodników. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane słodkościami i dostały na pamiątkę notesy i długopisy.

Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że usłyszane informacje dzieci zapamiętają oraz przekażą Rodzicom. Bo temat dbania o środowisko jest i będzie zawsze ważny i aktualny.

Katarzyna Dąbrowska – Duda