Miesięczne archiwum Listopad 2014

Zabawa andrzejkowa

     26 listopada 2014 roku odbyły się w przedszkolu Andrzejki. Przedszkolaków odwiedziły cztery wróżki, które opowiedziały dzieciom o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja i zaprosiły na wspólną zabawę andrzejkową.

     Aby wróżby się spełniły wszystkie dzieci musiały złożyć dary czyli wypowiedzieć wspólnie z wróżkami zaklęcie i wrzucić grosika do wody. Następnie rozpoczęła się zabawa andrzejkowa przeplatana wróżbami i konkursami. Rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek. Zabawa z wróżkami dostarczyła dzieciom wiele radości i moc wrażeń. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku oraz wróżkom – Weronice Pyzik, Annie Leszkiewicz, Aleksandrze Niziołek, Anecie Ryba, uczennicom klasy trzeciej Gimnazjum w Ołpinach.

Marta Ko...

Czytaj więcej

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

     20 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

     Z tej okazji w przedszkolu przeprowadzone zostało zajęcie, które miało na celu uświadomić dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać. Mądrej dyskusji jaka wywiązała się między przedszkolakami towarzyszył uśmiech i dobra zabawa. Postaramy się aby ten dzień trwale wpisał się w przedszkolną tradycję i od tego roku 20 listopada stanie się Wielkim Dziecięcym Świętem.

Nina Solecka

Czytaj więcej

Sukces w konkursie plastycznym

W listopadzie przedszkolaki z grupy II (4-, 5-latki) wykonały prace plastyczne na ogólnopolski konkurs „Gdy bezpiecznie jest wokoło to Sznupkowi jest wesoło”, zorganizowany przez Przedszkole nr 8 w Mysłowicach. Paulinka B. zajęła II miejsce w tym konkursie i w nagrodę otrzymała dyplom oraz książeczkę.

Nina Solecka

Czytaj więcej

Wycieczka do piekarni w Szerzynach

Dnia 13.11.2014r. dzieci z grupy II, III i IV udały się na wycieczkę do piekarni w Szerzynach. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wielkie łopaty do wysadzania pieczywa, oraz duży piec, w którym jednorazowo można upiec 180 bochenków chleba. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi ciastkami. Dziękujemy właścicielom i pracownikom, dzięki którym możliwa była realizacja wycieczki do piekarni.

Hali...

Czytaj więcej

Wyjazd do Oczyszczalni Ścieków w Szerzynach

13 listopada 2014 roku przedszkolaki pod opieką nauczycieli wybrały się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków w Szerzynach. Powitał nas Pan Tadeusz Niziołek, który opowiadał dzieciom jak funkcjonuje oczyszczalnia. Na zewnątrz przedszkolaki oglądały pompownię, która pompuje ścieki do oczyszczalni. Potem zaprosił do  sterowni,w której mieszczą się komputery sterujące oczyszczalnią. Dzieci zwiedziły pomieszczenia oczyszczalni gdzie odbywa się oczyszczanie ścieków i mogły zobaczyć jak wygląda woda, którą z oczyszczalni wypuszcza się do rzeki, jest naprawdę czysta. Po wyjściu na zewnątrz pan Niziołek pokazał dzieciom samochód asenizacyjny tzw. szambiarkę, którą przywozi się ścieki z gospodarstw nie podłączonych do kanalizacji...

Czytaj więcej

Warsztaty ekologiczne

12 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z pracownikiem Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szerzynach Panem Tadeuszem Niziołkiem. Celem spotkania było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie ochrony powietrza, wody i gleby. Na wstępie prowadzący przeprowadził pogadankę dotyczą wody: jej zasobów, zanieczyszczeń oraz sposobów oczyszczania. Następnie na podstawie ilustracji odpowiedział na pytanie „Co możemy zrobić aby bronić naszej planety?”. Na zakończenie zaprosił wszystkich do zwiedzenia oczyszczalni ścieków w Szerzynach. Przedszkolaki przyjęły propozycję z wielką aprobatą i od razu zaczęły przygotowywać się do wycieczki.

Nina Solecka

Czytaj więcej

Doskonalenie nauczycieli – projekt

euro-smyki_smal

Człowiek – najlepsza inwestycja

W Publicznym Przedszkolu w Ołpinach odbywają się formy doskonalenia nauczycieli realizowane w ramach projektu pt. „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli – drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”, realizowanego w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty”‚ Działania 3.5-„Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolnym organizatorem rozwoju edukacji jest Pani Grażyna Skrzekucka.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Czytaj więcej