Wycieczka do Szymbarku i Gorlic

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a więc należało pomyśleć o zorganizowaniu wycieczki dla naszych starszych przedszkolaków. W związku z realizowanym Programem Niepodległa 1918-2018 dzieci wybrały się tym razem do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. Prezentowana jest tam architektura oraz kultura ludowa charakterystyczna dla regionu Pogórza Gorlickiego. Skansen w Szymbarku obejmuje 15 drewnianych budynków i innych obiektów (wiatraki, piec garncarski, olejarnia, studnia, ule) rozmieszczonych na około 2 ha terenu.  Wszystkie niemal obiekty są oryginalne, zostały rozebrane w macierzystej wsi, przeniesione do skansenu, tu zakonserwowane i zmontowane. Zwiedzanie skansenu było dla naszych przedszkolaków prawdziwą podróżą w czasie, ponieważ pozwoliło im naocznie przenieść się w czasy i życie ich dziadków i pradziadków. Dzieci obejrzały min. spichlerz z Rożnowic, chałupy z Moszczenicy i  Szymbarku, jednak najwięcej atrakcji sprawiło im obejrzenie stodoły  pochodzącej  z końca XVIII w., w pomieszczeniach której znajdują się trzy scenki ekspozycji „Sztab operacji gorlickiej 1915” z naturalnej wielkości figurami woskowymi. Pierwsza scena przedstawia naradę sztabową oficerów wojsk sprzymierzonych przed Bitwą Gorlicką w 1915 r., druga przedstawia konwój jeńców rosyjskich przez żołnierza z armii austro-węgierskiej a trzecia scenka ukazuje wojskowy szpital polowy. W skansenie dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w warsztatach „Skarby z ula”, gdzie poznały życie pszczół i ich znaczenie a także wykonywały tabliczki zapachowe z wosku. Następnym punktem wycieczki była wesoła zabawa w sali zabaw „Robinson” w Gorlicach. Przedszkolaki mogły „pobrykać” w basenie z piłeczkami, pozjeżdżać na zjeżdżalni, pobawić się w  kącikach zabaw a także odpocząć na wygodnych kanapach. Ostatnim punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego nr 91 w Gorlicach. Przewodnikiem po cmentarzu był redaktor gazety gorlickiej, emerytowany żołnierz Wojska Polskiego. Ubrany był on w mundur wojsk austro-wegierskich co wywołało wielkie zainteresowanie zwłaszcza wśród naszych chłopców. Zwiedzany cmentarz usytuowany jest na tzw. Górze Cmentarnej. Na leżące w dole miasto spoglądają stojący „na wiecznej warcie” żołnierze polegli w okresie od listopada 1914 do maja 1915 roku. Większość z 913 spoczywających tu żołnierzy zginęła w dniu 2 maja 1915 podczas  tzw. operacji gorlickiej. 22 maja 2017r. Prezydent Polski Andrzej Duda uroczyście odsłonił tam kamienny pomnik, który jest swoistym wspomnieniem o żołnierzach słoweńskich poległych podczas I wojny światowej.

Po tylu atrakcjach z wieloma pamiątkami i upominkami podarowanymi przez naszego przewodnika wszyscy w radosnych nastrojach wracali do swoich rodziców.

Serdeczne podziękowania składamy Panu Markowi P. za pomoc w zorganizowaniu tak atrakcyjnej wycieczki.

Nina Solecka