Zapusty i czytania ciąg dalszy…

W ,,tłusty czwartek” 08.02.2018r. w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Zuzannę  Jarzębak, która najpierw  szczegółowo omówiła poszczególne elementy ubioru, w którym do nas przybyła – nosiły go nasze prababcie, a później opowiadała o dawnych, zanikających zwyczajach polskich, związanych z okresem karnawału, a głównie z jego ostatnimi dniami. W ostatnie dni zapustne, zwane też ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było umiaru, raczono się tłustymi potrawami smażonymi na smalcu. Stąd pochodzi tradycja ,,tłustego czwartku”, który rozpoczynał ,,tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko ,,tłusty czwartek”, w którym królują na naszych stołach pączki czy faworki. W ,,tłusty czwartek” bawiły się kobiety, urządzając tak zwany „babski comber”.  Zapustnym zwyczajem było  przebieranie się za różne postacie i chodzenie po wsi od domu do domu, a  także „ciągnięcie kłody”, polegające na zmuszaniu niezamężnych panien i starych kawalerów do publicznego ciągnięcia drewnianego kloca.                                          Następnie Pani Zuzia w ramach akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytała wiersze o zapustach i kuligu.

Aby tradycji stało się zadość wszystkie przedszkolaki zajadały się pączkami usmażonymi przez panią kucharkę.

 Halina Mikrut