Zabawy badawcze

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”

Paulo Coelho

Mając na uwadze przytoczony cytat, nauczycielki naszego przedszkola starają się tak organizować każdy dzień, by przynosił dzieciom nową wiedzę. Przedszkolaki bardzo lubią zajęcia z cyklu doświadczenia i eksperymenty. W ostatnim czasie, dzieci z najmłodszej grupy „Pszczółki” testowały, które produkty z gospodarstwa domowego rozpuszczają się w wodzie. Z produktów sypkich sprawdzały cukier, sól oraz mąkę, natomiast z płynnych olej, ocet i płyn do mycia naczyń. Po wielu próbach nie udało się dzieciom rozpuścić w wodzie oleju. Aby utwierdzić  je w przekonaniu, że jest to niemożliwe wykonano eksperyment. Do wysokiego naczynia została wlana zabarwiona woda i olej. Przez cały czas zauważalna była wyraźna granica pomiędzy dwiema cieczami. Aby wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie dorzucono tabletkę musującą, która wprawiała w ruch cząsteczki wody unosząc je do góry i opuszczając w dół. Tak małym i młodym umysłom nie da się do końca pojąć i wytłumaczyć zachodzących procesów podczas eksperymentów. Jednak  najważniejsze jest to, że rozbudzają one ciekawość otaczającym światem.  A kiedyś w przyszłości, być może staną się podwalinami do wielkich badań i odkryć chemicznych.

Katarzyna Dąbrowska-Duda