30 kwietnia przedszkolaki ze starszych grup wybrały się na wycieczkę do Żurowej, gdzie warsztat pracy posiada bednarz Pan Franciszek Duda (tata jednej z naszych podopiecznych). Pan Franciszek swojego rzemiosła uczył się od ojca. Opowiedział nam i zademonstrował w jaki sposób w dawnych czasach wyrabiano drewniane beczki, wiadra. Do wyrobu używano ławy strugalnej (kobylicy) na której strugano klepki, aby do siebie pasowały. Następnie na uformowane wiadro zakładano trzy metalowe obręcze pomocnicze, które utrzymywały klepki. Gotowe wiadro lub beczkę opasano drewnianą obręczą (łyko), którą również strugano z drewna i moczono w wodzie, aby była bardziej elastyczna. Dowiedzieliśmy się również dlaczego beczka jest pękata. Po napełnieniu staje się ona ciężka i zamiast nosić można ją było toczyć. W warsztacie dzieci oglądnęły różnego rodzaju maśniczki, balie do prania, kąpania, skopki, dzieże, płótnie (w nich podawano koniom owies), cebrzyki do mycia, zworki (pojemniki na które zakładano płótno, na nie sypano popiół, przelewano wrzącą woda i wytwarzał się tzw. ług, który służył do prania). Obecnie wszystkie prace związane z wykonywaniem beczek, wiader wykonuje się nie ręcznie tylko maszynowo. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu Franciszkowi za ciekawą opowieść i wręczyły własnoręcznie wyhodowaną pelargonię, a żona Pana Dudy poczęstowała wszystkich pysznymi słodyczami.
Wyjazd do warsztatu bednarskiego to nie jedyna atrakcja która czekała na nas tego dnia. W drodze powrotnej dzieci oglądnęły „skałkę” przy drodze Żurowa – Ołpiny, a następnie zajechaliśmy pod zespół dworsko – parkowy w Ołpinach. Znajduje się tam dwukondygnacyjna obora z końca XVIII wieku, stodoła z dobudowaną wozownią z przełomu XVIII i XIX wieku i XIX wieczny spichlerz. Przedszkolaki miały możliwość pobiegać po parku dworskim a także obejrzeć długowieczny dąb szypułkowy, który na cześć króla Jana III Sobieskiego nazwany został Jaśkiem.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Państwa Anny i Franciszka Duda oraz Pani Haliny Wojnarskiej za przekazanie ciekawych informacji promujących historię naszego regionu oraz dostarczenie wielu wspaniałych wrażeń.
Nina Solecka