Spotkanie z pszczelarzem

23 marca 2015r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panem Albertem Radwan – Prezesem Koła Pszczelarskiego w Tuchowie, którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi. Pan Albert w niezwykle interesujący sposób przedstawił dzieciom tematykę związaną z pszczołami, ich gatunkami, hodowlą i środowiskiem niezbędnym do ich codziennej egzystencji. W bardzo serdecznej atmosferze opowiadał on dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Bardzo pomocna okazała się prezentacja multimedialna, dzięki której dzieci mogły same na własne oczy zobaczyć jak wygląda królowa matka, robotnice i trutnie i jaką rolę każde z nich sprawuje w ulu. Z wielką ciekawością oglądały zdjęcia pięknych pasiek zrobione latem i zimą, kiedy ule pokryte grubą śniegową pierzynką oczekiwały wiosny i pierwszych promieni słońca. Nasze przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza takie jak ubranie, podkurzacz czy też ramkę oraz spróbować podarunku jakim był miód ze swojej własnej pasieki. Dzieci dowiedziały się jak wiele jest różnych rodzajów miodu i jak dużej pracy i umiejętności potrzeba aby zajmować się tym unikatowym dziś zajęciem. Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Spotkanie z panem Albertem Radwan wprowadziło również dzieci w naszą lokalną akcję pt. ,, Ratujmy pszczoły”, która objęta jest patronatem Greenpeace Polska ,,Adoptuj pszczołę 2”. Dzięki tej kampanii dzieci uratują z pewnością wiele pszczół, które odwdzięczą się pięknym, pachnącym ogrodem i przepysznym miodem, który tak bardzo smakuje naszym pociechom.

Ewelina Stężowska