Eko – ferie

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w II edycji projektu „Czysta Małopolska pt. „Ziemię mamy tylko jedną”. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci województwa małopolskiego. W związku z tym w czasie ferii realizowano projekt Eko – ferie.

Pierwszy tydzień przebiegał pod nazwą „Bajkowe ferie”. Dzieci mogły uczestniczyć w walentynkowych wypiekach, kiedy to piekły tradycyjne „prouzioki” oraz słodkości z wykorzystaniem miodu, płatków owsianych i bakalii. Wzięły one także udział w Eko – walentynkach. Dzieci tańczyły min. z serduszkami w własnoręcznie wykonanych strojach ekologicznych. Dużą atrakcją okazał się klown, który bawił i rozśmieszał przedszkolaków. Kolejnego dnia dzieci wykonywały odlewy z gipsu wykorzystując różnorodne formy. Wiele radości przyniosły również zabawy z cieniem. Wystawiony został teatrzyk na podstawie bajki pt. „Piękna i bestia”. Dzieci miały możliwość samodzielnego wykonania sylwet z materiału ekologicznego oraz wspólnego wyreżyserowania przedstawienia. Przedszkolaki brały także udział w zabawach na śniegu, lepiły „bałwankową rodzinę”, malowały śnieg farbami, poznały właściwości fizyczne śniegu, lodu i wody.

Drugi tydzień przebiegał pod nazwą „Mali odkrywcy”. Wtedy to dzieci przeżyły przygodę z matematyką. Uczestniczyły w zabawach praktycznych w porównywanie objętości cieczy, masy przedmiotów, długości, szerokości. Kolejną atrakcją było wykonanie prac na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Zimowy krajobraz”. Dzieci malowały farbami plakatowymi, rysowały kredkami ołówkowymi oraz pastelowymi. Kolejnego dnia bawiły się w ogrodników. Zakładały hodowlę wybranych warzyw i roślin ozdobnych. Poznały czynniki potrzebne do ich rozwoju oraz założyły kalendarz obserwacji roślin. Wzięły również udział w warsztatach koronkarskich, kiedy to oglądały piękne koronkowe serwety oraz uczyły się posługiwać szydełkiem. Największą jednak atrakcją okazał się wyjazd do teatru w Tarnowie na sztukę pt. „Mój pierwszy teatr”. Przedszkolaki mogły uczestniczyć nie tylko w przedstawieniu, ale również miały możliwość zwiedzenia budynku teatru.

Ostatniego dnia ferii odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Eko – ferii. Wtedy to gościliśmy Przewodniczącą Rady Gminy Panią Stanisławę Ryba, która po krótkiej części artystycznej w wykonaniu naszych przedszkolaków wszystkim dzieciom wręczyła upominki sponsorowane przez Wójta Gminy Szerzyny, Panią Przewodniczącą i nasze przedszkole.

Nina Solecka