Jesienne eksperymenty

Październik przywitał nas ciepłą i słoneczną pogodą zachęcającą do długich spacerów. Lasy obfitowały w duże ilości grzybów, więc przy okazji ich zbierania można było napotkać pięknie wybarwione liście oraz  różne rodzaje szyszek. Pozyskane z lasu skarby posłużyły do wykonania pięknych bukietów oraz jeżyków zdobiących hol przedszkola, a także do przeprowadzenia w przedszkolu jesiennych eksperymentów.  Dzieci sprawdzały w jaki sposób szyszki przystosowały się do różnych warunków atmosferycznych i dowiedziały się, dlaczego w mokre deszczowe dni szyszki pozostają zamknięte. Udało się też zobaczyć ile różnych barw zawierają liście z poszczególnych gatunków drzew. Oprócz materiału leśnego do doświadczeń została wykorzystana czerwona kapusta, a w szczególności wywar powstały podczas gotowania liści. Przedszkolaki obserwowały jak zmienia się kolor soku z kapusty po dodaniu różnych substancji. Okazało się, że inne kolory powstają po dodaniu kwasu, a inne po zmieszaniu produktów zasadowych. Eksperymenty wzbudziły u dzieci duże zaciekawienie oraz chęć poznawania przyrody i jej tajników. Z niecierpliwością czekają jakie zagadki kryje następna pora roku, czyli zima.

Katarzyna Dąbrowska – Duda