Kolory jesieni

„Malowała jesień w parku wszystkie liście, na czerwono, na brązowo, żółto i złociście…”

Są to śliczne słowa piosenki na czas jesieni w grupie dzieci najmłodszych, które można wykorzystać wielorako: śpiewając, tańcząc, malując, grając na instrumentach. Na zajęciach związanych z poznaniem kolorów jesieni „Pszczółki” dowiedziały się, co można robić w czasie jesieni wykorzystując planszę ze zdjęciami, jak wykorzystać tę porę roku do obcowania z przyrodą. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania prawidłowo wskazując odpowiednie zdjęcia. Uczyły się piosenki składającej z trzech zwrotek, wygrywały na janczarach rytm refrenu, po czym przystąpiły do malowania klejówką kolorowych, jesiennych liści dębu, kasztanowca i jarzębiny. Mieszały kolory ze sobą i tworzyły nowe barwy, aby nadać bukietom liści prawdziwie jesiennego kolorytu. Podzieliły się też klejówką ze starszymi kolegami oraz zaprosiły do wspólnej zabawy w odkrywaniu barw jesieni. Zabawom towarzyszył utwór A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku – Jesień”. Łączenie ze sobą wielu zabaw i zajęć z różnych dziedzin rozwija zainteresowania dzieci podczas których wszyscy mogą się wykazać swoimi umiejętnościami i odkrywać w sobie zamiłowania artystyczne, muzyczne, ruchowe, słowne, przyrodnicze i wiele innych.

Renata Jasiak