100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Z okazji 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości dnia 07.11.2018 r. przedszkolaki zgromadziły się przed obeliskiem Ignacego Solarza, by złożyć kwiaty i zapalić znicz. Pani Zuzanna Jarzębak opowiedziała w skrócie o życiu i działalności syna ziemi ołpińskiej. Ignacy S. urodził się w 1891 r. w Ołpinach. W 1914 r.  spotkał się z Józefem Piłsudskim i na wzór tworzonych przez niego drużyn, z pomocą ojca zorganizował strzelecką ,,Drużynę Bartoszową”, która stanowiła wkład wsi w zawiązek przyszłej armii polskiej. Krwawe potyczki, które rozgorzały jesienią 1914 r. pociągnęły  Ignacego S. w wojskowe szeregi. Wiosną 1915 r. brał udział w przełamywaniu frontu rosyjskiego w ,, Bitwie pod Gorlicami”, gdzie został ranny, a na długim leczeniu przebywał w Czechach. Był twórcą życia kulturalnego i współtwórcą Uniwersytetów Ludowych. W styczniu 1940 roku został aresztowany przez niemiecką policję, a wiosną tego samego roku zamordowany przez gestapo w niewyjaśnionych okolicznościach.

W dniu 09.11.2018 r.  dzieci z kotylionami na piersiach i flagami w dłoniach przemaszerowały pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Szkole Podstawowej w Ołpinach. Nauczycielka historii, Pani Maria Wrzosek wraz z uczniami III klasy gimnazjum przybliżyła postać Józefa Piłsudskiego i wyjaśniła jak doszło do powstania pomnika. W 1937 r. mieszkańcy Ołpin pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Kruczka ufundowali z brązu popiersie Marszałka, za jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Umieszczono je na cokole wybudowanym przez szkołę. W czasie II wojny światowej jednemu z gospodarzy udało się ukryć przed Niemcami popiersie Marszałka. Odnaleziono go na strychu obory dopiero w 1992r. Z inicjatywy dyrekcji szkoły, grupy mieszkańców Ołpin wybudowano przed obecną szkołą obelisk z odnalezionym popiersiem Marszałka. Odsłonięcie pomnika odbyło się 11 listopada 1992 r.  w Święto Niepodległości. Następnie chłopcy złożyli wieniec i zapalili symboliczny znicz. Dalsza część uroczystości odbyła się w przedszkolu. Po odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Małgorzata Grędel przeczytała i utrwaliła z dziećmi treści dotyczące Polski, symboli narodowych i ojca polskiej niepodległości. Dzieci śpiewały pieśni patriotyczne, recytowały wiersz o naszej ojczyźnie i grały na biało – czerwonych patyczkach. Wspólne obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  miały na celu kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu.

Serdecznie dziękujemy Pani Marii Wrzosek., Pani  Zuzannie Jarzębak i uczniom klasy III za poświęcony nam czas.

Halina Mikrut