Chwała bohaterom walczącym o wolność

5 czerwca ( wtorek) przedszkolaki przystąpiły do realizacji kolejnego zadania w ramach regulaminu konkursu „Szkoła dla Niepodległej”. Tym razem musiały odwiedzić cmentarze wojenne, na których spoczywają żołnierze walczący o wolność naszej Ojczyzny. Przewodnikiem wycieczki bezinteresownie została emerytowana nauczycielka historii p. mgr Grażyna Bochenek. Dzieci odwiedziły dwa cmentarze leżące na trasie „Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej”; cmentarz w Szerzynach i cmentarz w Swoszowej. Podczas lekcji  historii w terenie, dzieci starały się zrozumieć powiedzenie „Wolność mierzy się krzyżami”.  Pani Grażynka opowiadała o dzielnej postawie młodych żołnierzy, którzy oddali swoje życie, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Przedszkolaki uczciły pamięć żołnierzy minutą ciszy i krótką modlitwą. Ostatnim punktem wyprawy był pomnik na Gilowej Górze w Swoszowej. Pomnik upamiętnia zwycięską walkę partyzantów nad gestapowcami w czasie II wojny światowej. Po odbytej wycieczce dzieci poddały refleksji twierdzenie, że wojna to rzecz straszna i oby nigdy się nie powtórzyła.

Katarzyna Dąbrowska-Duda