Patriotyzm zaczyna kształtować się już od przedszkolaka

„Patriotyzm zaczyna kształtować się już od przedszkolaka” – to myśl przewodnia towarzysząca obchodom świąt patriotycznych w naszym przedszkolu. W poniedziałek, tuż przed świętami majowymi, nasi wychowankowie uczestniczyli w wielkiej akcji  „Biało- czerwona w każdym oknie”. Dzieci rozpoczęły dzień od obejrzenia filmu edukacyjnego „Polskie symbole narodowe”, który przypomniał o trzech bardzo ważnych rzeczach dla każdego Polaka. W odpowiedniej scenerii, przy godle Polski i fladze narodowej, przy zachowaniu właściwej pozy odśpiewały hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie dzieci, które brały udział w konkursie recytatorskim „O mojej Ojczyźnie wierszem” zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory. Zwieńczeniem uroczystości był przemarsz przedszkolaków po centrum wsi z zakupionymi dla każdego dziecka flagami narodowymi.  Na zakończenie dnia przedszkolaki zabrały do domu chorągiewki, które wcześniej wykonały ze swoimi wychowawczyniami. Każde dziecko miało za zadanie obdarować flagą swoich najbliższych, by 2 maja w Dzień Flagi oraz 3 maja w Święto Narodowe wszystkie okna mieniły się biało-czerwonymi barwami.

Katarzyna Dąbrowska-Duda