Świąteczne opowieści

Dnia 18.12.2017r. Pani Zuzanna Jarzębak opowiedziała dzieciom o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a głównie z Wigilią. Choinka, bez której trudno wyobrazić sobie dziś święta, nie zawsze była najważniejszą świąteczną ozdobą. Wcześniej, zanim się pojawiła, wnętrza naszych domów przyozdabiano podłaźniczką. Był to ścięty wierch świerka lub jodły, który wieszano na suficie szczytem w dół. Na gałęzi tej zawieszano jabłka, orzechy zawijane w sreberka, papierki po cukierkach, ozdoby i łańcuchy ze słomy lub bibuły. Innymi dawnymi, popularnymi ozdobami świątecznymi były światy czyli kule wykonane z białych lub kolorowych opłatków sklejane śliną. Tradycja ubierania choinki przywędrowała do nas z Niemiec, wnoszono ją do domu i ,,strojono” w Wigilię. Niecierpliwie czekano pierwszej gwiazdy, gdy ta zajaśniała, cała rodzina zasiadała do wieczerzy (było dwanaście ,,postnych potraw”). Później w oczekiwaniu na pasterkę gospodarze wzajemnie sie odwiedzali i wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały interesujących opowieści. Na zakończenie złożyły świąteczne życzenia i wręczyły drobny upominek.

Dziękujemy Pani Zuzannie Jarzębak za zorganizowanie ciekawego spotkania.

Halina Mikrut