Dzień Praw Dziecka

Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu prawa człowieka. 20 listopada został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z tej właśnie okazji 21 listopada w naszym przedszkolu zaplanowane zostały działania pod tym kątem. Najważniejszym punktem dnia był pokaz multimedialny połączony z zabawami integracyjnymi. Przedszkolaki poznały warunki życia dzieci różnych narodowości a także postać Janusza Korczaka – obrońcy praw dziecka. W trakcie pogadanki rozmawiały na temat swoich praw (min. do imienia i nazwiska, bycia dzieckiem, wzrastania w wolności, życia w rodzinie, opieki zdrowotnej), obowiązków, potrzeb oraz roli rodziców, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i smutku. Przedszkolaki dowiedziały się także do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku łamania ich praw oraz poznały instytucję Rzecznika Praw Dziecka. Tego dnia na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Odwiedził nas Włoch ze swoją małą córeczką. Dzieci z zainteresowaniem słuchały języka włoskiego i chętnie nauczyły się kilku słów.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Dlatego w edukacji przedszkolnej zwracamy uwagę na konieczność przekazania najmłodszym informacji o ich prawach. Dziecku świadomemu swoich praw łatwiej jest się obronić przed krzywdzeniem, dyskryminacją, przemocą, bo wie, że istnieją instytucje, które powinny i mogą mu pomóc.

Nina Solecka