Konkurs recytatorski

Dnia 22.11.2016r. odbyła się III edycja Przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem ,,Jestem Polką, jestem Polakiem”. Cele konkursu to: rozwijanie postaw patriotycznych wśród przedszkolaków, uwrażliwianie na piękno naszej Ojczyzny, popularyzowanie poezji dla dzieci, zachęcanie do występów na forum grupy, prezentacja umiejętności dzieci. Zadaniem uczestników było wybranie wspólnie z rodzicami dowolnego wiersza o treści patriotycznej, nauczenie się go na pamięć oraz przygotowanie stroju lub rekwizytu związanego z tematyką wiersza. Do konkursu przystąpiło 20 uczestników, których zmagania obserwowała i oceniała niezależna komisja w składzie:

Pani Zuzanna Jarzębak – kierownik Domu Kultury w Ołpinach

Pani Marta Kordek  – nauczycielka Zespołu Szkół w Ołpinach

Pani Marzena Borowy –  nauczycielka Zespołu Szkół w Szerzynach

Jury po burzliwych naradach dokonało oceny biorąc pod uwagę dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, wyrazistość, stosowanie kanonów pięknej recytacji oraz ogólne wrażenie estetyczne ( rekwizyty, strój itp.) i wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce – Tymoteusz Bąk- wiersz ,,Polak nie sługa”

II miejsce – Anna Piekarz – wiersz ,,Co dzieci widziały w drodze?”

III miejsce – Julia Ryba – wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka” i Barbara Kamień – wiersz ,,Ojczyzna”

wyróżnienie – Agnieszka Kuś – wiersz ,,Dzwony”

wyróżnienie – Artur Karaś – wiersz ,,Mały Polak”

wyróżnienie –  Martyna Jacher – wiersz ,, Katechizm polskiego dziecka”

Pozostali wykonawcy otrzymali dyplom za udział i książkę.

Trzeba pamiętać, że udział dzieci w takiej formie aktywności pozwala nie tylko na rozwijanie zdolności recytatorskich, umiejętności poprawnej wymowy, ale także oswaja z tremą przed wystąpieniami publicznymi, uczy zdrowej rywalizacji i przynosi radość. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a szanownemu jury dziękujemy za poświęcony czas.

Halina Mikrut