Zapusty w przedszkolu

Pączki, pączki, chrusty, chrusty, dziś w przedszkolu są zapusty! My tę tradycję podtrzymujemy i wszystkich chrustami częstujemy.”

W naszym przedszkolu są pielęgnowane tradycje ludowe naszego regionu. W tym roku zostały zorganizowane „Przedszkolne ostatki” czyli zapusty. Słowo zapusty oznaczało dawniej albo cały okres od Nowego Roku do Popielca, albo trzy ostatnie dni przed Środą Popielcową. Rozpoczęły się one w „tłusty czwartek”. Wszystkie dzieci mogły skosztować faworków i pączków przygotowanych przez panią kucharkę . Wielką atrakcją dla dzieci był popcorn przygotowany przez Pana Szczepana Przyczynka, męża nauczycielki, który przyszedł ubrany w amerykańskim stroju z wysokim kapeluszem oraz z dużą maszyną do wyrabiania popcornu. Dzieci ustawiały się w kolejce i otrzymywały popcorn w specjalnych papierowych torebkach. Na uwagę zasługuje przybycie Pani Zuzanny Jarzębak- promotorki kultury, która opowiedziała dzieciom o tradycjach i obrzędach związanych z zapustami. Dzieci wzbogaciły słownik o nowe wyrazy dotyczące ubioru kobiet w dawnych czasach. Mogły przyglądać się bezpośrednio elementom stroju, dotknąć tkanin ozdobnych i wełnianych. Zaproszony gość uczył dzieci przyśpiewek ludowych i rymowanek o zapustach. Nie zabrakło rozmów o tradycyjnych daniach, jakich spożywano w tamtych czasach. Uroczystość zakończyła się wspólnym tańcem i śpiewem piosenek biesiadnych przy pianinie. Mamy nadzieję, ze będzie to kolejna impreza wpisana w kalendarz imprez przedszkolnych na kolejne lata.

Renata Jasiak