Odwiedziny Pani doktor

W czwartek 4 stycznia odpowiadając na zaproszenie, przybyła do naszego przedszkola Pani doktor Barbara Malina. Została przywitana przez dzieci bardzo miło, gdyż prawie wszystkie ją znają. Pani doktor opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy i pokazała klika akcesoriów, którymi posługuje się na co dzień wykonując swoje obowiązki. Dzieci bez problemu rozpoznały stetoskop, patyczek laryngologiczny, pulsoksymetr itp. Miały możliwość zobaczyć jak mierzy się ciśnienie krwi oraz sprawdza cukier we krwi (odważne panie nauczycielki wcieliły się w role pacjentek). Dzieci utrwalały także nazwy specjalizacji lekarskich oraz próbowały zapamiętać, że obecna wśród nich Pani doktor jest pediatrą. W myśl zasady, „że lepiej zapobiegać niż leczyć” – przedszkolaki odbyły lekcję na temat zdrowego trybu życia. Pani doktor Basia zachęcała dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego, sugerowała, by ograniczać siedzenie przed telewizorem i komputerem do minimum, zrezygnować z gier komputerowych na rzecz np. gier planszowych, puzzli. Mówiła, jak ważne jest zdrowe odżywianie bez słodyczy, za to z dużą ilością warzyw i owoców, z zróżnicowaną dietą bogatą w białko zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Na koniec spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” przeczytała książeczkę z serii „Kicia Kocia jest chora” oraz obdarowała dzieci naklejkami „dzielnego pacjenta”. Przedszkolaki dziękując za spotkanie zaśpiewały piosenkę oraz podarowały drobny upominek. Mamy nadzieję, że utrwalone wiadomości dotyczące zdrowia, dzieci od razu wdrożą w codzienne zachowania, a odwiedziny w gabinecie Pani doktor będą tylko w ramach okresowego bilansu i obowiązkowych szczepień.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Doktor za to, że poświęciła nam swój cenny czas i życzymy dużo zdrowia i wytrwałości oraz jak najmniej poważnych przypadków chorobowych.

Katarzyna Dąbrowska – Duda