Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada przypada kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to czas, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tradycyjnie w tym dniu przedszkolaki ubrały się na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, a zwłaszcza tymi, których kraje objęte są wojną, a państwo nie jest w stanie zapewnić im pełnego bezpieczeństwa. Dzieci na podstawie swoich doświadczeń oraz obejrzanego filmu edukacyjnego mówiącego o prawach i obowiązkach dzieci, wyliczały najważniejsze dla nich przywileje. Mówiły o miłości, rodzinie, domu, opiece, radości, zabawie, dostępie do edukacji i wielu innych. Kolorowały obrazki, z których później wykonały plakaty. Przez cały dzień towarzyszyła wszystkim radosna atmosfera. Były zabawy integracyjne, wspólne śpiewanie, a na pamiątkę tak mile spędzonego czasu  niebieskie balony oraz okolicznościowe odznaki.

Wszyscy razem pamiętajmy:

Każdy z nas prawa ma, każdy z nas swe prawa zna.

Obowiązki także mamy, wszystkie dobrze wypełniamy.

 Katarzyna Dąbrowska – Duda