Dodatkowe zajęcia umuzykalniające „Śpiewam, gram, tańczę”

W grupie najstarszej zajęcia dodatkowe z umuzykalnienia dzieci odbywają się we wtorki. Jest to taki czas, gdzie przedszkolaki mogą swobodnie rozwijać swoje zainteresowania muzyczne, uczyć się piosenek przy akompaniamencie pianina, poznawać nowatorskimi metodami zabawy rytmiczne np. M. Z. Tomaszewskiej, oraz A. Chartanowicz „Dyscyplina bez nakazów” itd. Podczas wspólnych spotkań gramy na nietypowych instrumentach np. bum, bum rurkach, drewienkach i kubkach. Tworzymy instrumentację do utworów klasycznych „Muzyka na wodzie” G. F. Händel. Jako dopełnienie zajęć patriotycznych wykorzystaliśmy barwy biało- czerwone posługując się ruchem do utworów „Barwy Ojczyste” oraz „Kto ty jesteś ?”. Starszaki bardzo lubią zabawy integracyjno – rytmiczne z chustą animacyjną do muzyki np. z wykorzystaniem utworu „Różowa pantera”. W zabawach muzycznych posługujemy się też Sigumą sensoryczną „Kankan z Sigumą”, „La Bastringue”. Poza tym wydobywamy dźwięki z folii, papieru, klocków, pałeczek, krzesełek, instrumentów perkusyjnych. Dzieci słuchają utworów klasycznych rysują lub malują do wysłuchanej muzyki np. A.Vivaldi „Cztery pory roku”. Ćwiczymy instrumentację, poczucie rytmu, taniec ludowy, nowoczesny, narodowy. Na uwagę zasługują zabawy kołowe ze śpiewem: „Koziorajka”, Grozik”, „Kłaniany”, „Polka warszawska”. Przedszkolaki kochają ruch, chętnie w zabawach współdziałają, sprawiają im one dużo radości. Spontanicznie umuzykalniają dzieci nieśmiałe, koncentrują, integrują z całą grupą.

Renata Jasiak