Przedszkolaki świętują niepodległość Polski

Patriotyzm – to bardzo ważna cecha każdego człowieka, dlatego od najmłodszych lat należy kształtować szacunek do Ojczyzny. W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości przedszkolaki na miarę swoich możliwości poznawały historię Polski oraz znaczenie słowa „niepodległość”. Uczyły się symboli swojego kraju – poznały godło, hymn oraz flagę. Aby utrwalić poznane wiadomości różnymi technikami plastycznymi wykonywały podobiznę godła – Orła Białego w koronie. Dzieci z grupy najmłodszej zapoznały się ze strojami ludowymi, tańcami np. krakowiak, oberek, kujawiak. Same próbowały wykonywać podstawowe kroki i przy okazji wspólnych pląsów poznały pojęcie „para – dwoje”. Przedszkolaki z każdej grupy wykonały okolicznościowe kotyliony. Zwieńczeniem wszystkich działań były obchody Święta Niepodległości w przeddzień 11 listopada. Dzieci w strojach galowych, z przypiętymi kotylionami o symbolicznej godzinie 11.11 w postawie na baczność odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestniczyły w akcie wywieszenia flagi państwowej na budynku przedszkola. Podczas spotkania śpiewały pieśni patriotyczne oraz recytowały wiersze. Starsze grupy udały się marszem pod pomnik Józefa Piłsudskiego, który znajduje się obok Szkoły Podstawowej. Tam zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły pamięć walczących o wolność Ojczyzny. Cały dzień przebiegał w podniosłej atmosferze i dzieci w świątecznych nastrojach udały się do domów, aby dalej świętować niepodległość Polski ze swoimi rodzinami.

Katarzyna Dąbrowska – Duda