Spotkanie ze sztuką w grupie „Pszczółek”

Minął tydzień spotkań ze sztuką w różnych aspektach ( teatr, plastyka, muzyka). Było kolorowo, bajkowo i muzycznie. Poniedziałek był dniem odkrywczym i rozpoczął się zagadką teatralną z cyklu „Jaka to baśń?” Dzieci rozpoznawały zwierzątka występujące w ulubionych baśniach oraz wymieniały ich imiona. Prowadziły krótkie dialogi w kąciku teatralnym, naśladowały odgłosy zwierząt i ptaków, podawały tytuły czytanych bajeczek. Zapoznały się z przekazem i morałem mądrych bajek. Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy kącik czytelniczy, aby ich zachęcić jeszcze bardziej do oglądania i czytania kolorowych książeczek. Aktywność poznawcza przerodziła się w umiejętność wykonania kukiełki lub pacynki ulubionego bohatera. Prace były ciekawe, każde dziecko wykonało swoją własną i niepowtarzalną postać z bajki. Kolejny dzień to zabawy muzyczo- rytmiczne przy wesołych i skocznych melodiach „Moje marzenia” i „Bajkowy bal”. Nauczyły się grać rytmy na kolorowych kartkach, ćwiczyły dłonie, palce przy zgniataniu i prostowaniu kartki, po czym do utworu muzycznego w rytmie „samby” powstały kolorowe, pastelowe obrazki. Taniec z balonikami dostarczył dzieciom mnóstwo radości, uśmiechu i ciekawych emocji. Spotkanie z grającymi zwierzątkami przy tablicy magnetycznej przejawiało się utrwaleniem nazw instrumentów perkusyjnych i melodycznych wykorzystywanych na zajęciach muzycznych. Pierwszy dzień marca to nawiązanie do jakże upragnionego przedwiośnia i dlatego zabawy i piosenki przy pianinie były bliskie temu zagadnieniu. Przedszkolaki zapoznając się z piosenką np. „Marzec” zapamiętują jej tytuł i autora, treść i melodię a także nazwę miesiąca. Wiedzą co można przy takiej piosence robić, czy ona jest do marszu, tańca czy do wykonywania różnych innych czynności. Do piosenek wykorzystywane są przybory: chusteczki, szarfy, baloniki, bibułki, piłeczki itd. Najmłodsze przedszkolaki odnajdują się doskonale  w tych emocjach i wrażeniach artystycznych, przejawiając własną spontaniczność i wyobraźnię. A sfera poznawcza ubogaca dziecięcy, wszechstronny rozwój.