Kampania „pierwsze kroki w cyberświecie”

Publiczne Przedszkole w Ołpinach wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej upowszechnia kampanię informacyjno-edukacyjną „Pierwsze kroki w cyberświecie- zróbmy je razem”. Kampania realizowana przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Celem jest ograniczenie używania urządzeń cyfrowych przez małe dzieci, zwłaszcza bez kontroli i asysty dorosłych. Działania kampanii nie zmierzają do zablokowania kontaktów małych dzieci z cyberświatem w ogóle, ale propagują takie zasady i wzory, które służą bezpiecznemu i kreatywnemu używaniu cybermediów przez dzieci.

Przygotowywano różnorodne działania, z których mogą korzystać rodzice. Pierwszym z nich jest strona internetowa https://pierwszekroki.net na której można  znaleźć wiele niezbędnych informacji na temat wychowania dzieci w dobie cybermediów. Rodzice mogą dowiedzieć się, czym są uzależnienia behawioralne, jakie zachowania są ryzykowne, a jakie bezpieczne. Na stronie znajdują się też zalecenia i porady specjalistów zajmujących się wychowaniem i nowymi mediami dla rodziców. Na stronie zamieszczono również opisy przykładowych zabaw, które wzmacniają więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz wspierają dzieci w rozwoju.

Anna Witkowska – pedagog specjalny