Edukacja regionalna w grupie Skrzatów

Miesiąc listopad to czas kiedy przedszkolaki realizują treści patriotyczne i regionalne, które mają służyć kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej małego człowieka. Dziecko od najmłodszych lat poznaje obyczaje i tradycje jego rodziny i środowiska w którym żyje. Podczas zajęć odkrywa dziedzictwo kulturowe regionu i okolic w których mieszka. I tak na jednym z zajęć przedszkolaki z grupy Skrzatów poznały Legendę o smoku wawelskim. Z zainteresowaniem obejrzały teatrzyk sylwet o groźnym krakowskim smoku, którego pokonał dzielny szewczyk. Kolejną niespodzianką była prezentacja ludowego stroju krakowskiego oraz tańca krakowiaka w wykonaniu Starszaków. Nie mniejszą atrakcją było poznanie kolejnego symbolu Krakowa jakim jest obwarzanek tj. pieczywo w kształcie koła o średnicy kilkunastu centymetrów, posypane solą, makiem lub sezamem. Uformowane obwarzanki po wyrośnięciu zanurza się na chwilę we wrzątku, czyli obwarza (stąd nazwa obwarzanek), a następnie piecze na rusztach. Przedszkolaki miały możliwość skosztować tego tradycyjnego krakowskiego przysmaku. Ponadto panie kucharki przygotowały nasze regionalne placuszki z Podkarpacia tj. prouziaki, które wszystkim bardzo smakowały. W czasie zajęcia nie zabrakło piosenek i zabaw tematycznie związanych z legendą. Na zakończenie wszystkie dzieci kolorowały obrazek smoka. Mamy nadzieje że tego rodzaju zajęcia przybliżają przedszkolakom nasz region, czyli ich małą Ojczyznę.

Nina Solecka