Udział w programie „Leśna szkoła z klimatem”

Nasze przedszkole realizuje program „Leśna szkoła z klimatem” ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.  Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne. Jest to przede wszystkim nauka przez działanie i kontakt z przyrodą oraz stworzenie dzieciom możliwości wspólnej zabawy. W ramach programu wspólnie   z Nadleśnictwem Gromnik przygotowaliśmy naszym podopiecznym niespodziankę w postaci wspólnego wyjazdu do lasu w Joninach. Wycieczka odbyła się 18 maja. Na miejscu czekali na nas leśnicy, którzy przeprowadzili nas ścieżką plenerową. W czasie spaceru dzieci poznały niektóre gatunki drzew, rozpoznawały ptaki po ich śpiewie, dowiedziały się  jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, jakie rośliny wolno zrywać, a czego nie wolno dotykać. Jednak największą atrakcją było zajadanie się pyszną kiełbaska z ogniska. Po wspólnych zabawach dzieci w świetnych humorach całe i zdrowe wróciły do przedszkola. Połączenie nauki i obcowanie z przyrodą było doskonałą formą urozmaicenia zajęć. Szczególne podziękowania kierujemy leśnikom z Nadleśnictwa Gromnik za gorące przyjęcie oraz obdarowanie nas książkami o tematyce przyrodniczej.

Nina Solecka