Pamiętajmy o tradycjach

W dzisiejszych czasach, w dobie konsumpcjonizmu bardzo łatwo zagubić to, co od wielu pokoleń związane było z polską tradycją i obrzędowością. Dlatego też, w naszym przedszkolu zrodził się pomysł, by pokazać dzieciom kilka ozdób wielkanocnych, które wykonywały nasze prababcie. Zostało zorganizowanych kilka zajęć, podczas których dzieci zapoznały się z kulturą i obrzędowością naszego regionu. W ostatnim czasie z pomocą wychowawców przedszkolaki wykonały „pająka wielkanocnego”, który zdobił niegdyś wiejskie chaty w okresie świąt. Przygotowały także palmę, która została poświęcona w Niedzielę Palmową. Do stworzenia tych pięknych ozdób wykorzystano bibułę oraz naturalne dodatki: bukszpan, gałązki wierzbowe – bazie. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia są inspiracją i zachętą do wykonywania ozdób w domach wspólnie z całą rodziną.

Katarzyna Dąbrowska – Duda