Zapusty

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, pysznych pączków nasmażyła”.

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dzień ten bywa również nazywany zapustami. W naszym przedszkolu pielęgnowane są tradycje ludowe, również te, które już zanikają. W czwartek  24.02.2022r. obchodziliśmy zapusty. Najpierw przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o historii zapustnego tygodnia, kiedy to w żadnym domu nie mogło zabraknąć słoniny, boczku i mięsa. Spożywano też smażone na tłuszczu słodkie racuchy, pampuchy, a nieco później pączki, chrusty. Tłusty czwartek był wstępem do hucznych zabaw, kiedy jedzono, tańczono, a po wsi chodziły zapustne korowody przebierańców. Następnie dzieci odwiedziły przedszkolną kuchnię, gdzie obserwowały etapy pieczenia pączków, przyglądały się jakich produktów trzeba użyć, aby pączki były wyśmienite. W dalszej części  przedszkolaki wspólnie bawiły się przy dźwiękach wesołej muzyki. Tańce przeplatane były różnymi zabawami i konkursami. Na koniec dzieci degustowały pyszne pączki upieczone przez nasze panie kucharki. Poznawanie i kultywowanie tradycji to ważny element wychowawczy.

Halina Mikrut