15 października Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk jest świętem ustanowionym przez ONZ w 2008 r. i obchodzonym corocznie 15 października. Badania podają że mycie rąk wodą z mydłem przez 30 sekund całkowicie usuwa drobnoustroje, które mogą być przyczyną wielu chorób min. tak groźnego obecnie koronawirusa. Wdrażając przedszkolaków w nawyk częstego mycia rąk w tym dniu w grupach starszych przeprowadzone zostały zajęcia na ten temat. Dzieci oglądnęły przedstawienie pt. „Dwie rączki”, w którym dialog prowadziły rączka czysta i brudna. Przeprowadzając doświadczenie z użyciem wody, mydła i pieprzu przedszkolaki dowiedziały się że brud i bakterie na naszym ciele utrzymują się na skutek tłuszczy wydzielanych przez skórę, których nie potrafi pozbyć się sama woda. Mydło składa się ze związków chemicznych, których właściwości ułatwiają brudowi oderwanie się od skóry. Nie zabrakło mycia rąk w łazience przez wszystkie dzieci wg instruktażu nauczyciela. Dzieci wspólnie wykonały również plakat, którego hasłem przewodnim było „Żeby zdrowym być trzeba ręce myć”. Światowy Dzień Mycia Rąk był okazją do podkreślenia roli mycia rąk przy użyciu mydła w zapobieganiu wielu groźnym chorobom.

Nina Solecka