Jesienne zabawy matematyczne

Jesień to taka pora roku, która przynosi wiele darów do kącika przyrody. Są to przede wszystkim smaczne owoce i warzywa , które można wykorzystać do zabaw tematycznych. W grupie najmłodszej były to zabawy matematyczne „Na straganie”. Dzieci wysłuchały wiersza i piosenki, oglądały zabawkowe monety i banknoty. Nauczyły się posługiwania kasą fiskalną, używania zwrotów grzecznościowych i zasad obowiązujących podczas dokonywania zakupów. W czasie trwania zabawy następowała zmiana ról: sprzedawcy i klientów. Dzieci były zainteresowane, degustowały wcześniej umyte maliny i śliwki. Po dokonaniu zakupów chętnie zjadały kolorowe jabłuszka, pomarańcze, marchewki i banany. Zajęcie uświadomiło dzieciom potrzebę spożywania warzyw i owoców w formie surowej, nie przetworzonej, które są bardzo ważne dla zdrowia. Ciekawą formą zabaw okazało się także stemplowanie warzywkami oraz wykonanie zwierzątek z użyciem patyczków i darów jesieni. Obecnie prace znajdują się w korytarzu naszego przedszkola. Na uwagę zasługują również zabawy dzieci starszych . W II grupie ( 4 i 5 latków) były przeprowadzone zabawy matematyczne z zastosowaniem nowatorskich metod pracy, które motywowały dzieci do samodzielnego myślenia i zgodnego współdziałania. Zabawy matematyczne rozwijają u dzieci pamięć, spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia.

Renata Jasiak