Powitanie jesieni

23 września witamy kalendarzową jesień. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola założyły ubranka w żółtych, pomarańczowych i czerwonych kolorach. Aby wprowadzić jesienny klimat, panie z grupy najmłodszej przygotowały teatrzyk na podstawie opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały. O gościach, co nie przyszli na ucztę.” Wszystkie przedszkolaki (każda grupa w swojej sali) wspólnie z krasnalem obserwowały poczynania pani jesieni, która wyprawiła do ciepłych krajów wiele ptaków (kukułki, jaskółki, słowiki, wilgi i inne). Przedstawienie było inspiracją do wykonania prac plastycznych ukazujących jesienne krajobrazy. Maluszki malowały kolorowe liście z wykorzystaniem farby z solą. Było dużo śpiewów, pląsów z kolorowymi chusteczkami przy akompaniamencie pianina. Pani Renia grała utwory, w których główną bohaterką była jesień. Starsze dzieci oglądały film edukacyjny ukazujący zmiany w przyrodzie oraz prace w sadzie i ogrodzie przypisane na obecną porę roku. Dużą niespodzianką okazała się wizyta Pani Jesieni z pełnym koszem zdrowych przekąsek. Aby sprawdzić, czy jesień naprawdę rozgościła się w przyrodzie, przedszkolaki wybrały się na poszukiwania. Podczas spaceru zaobserwowały puste gniazdo bocianów, pierwsze kolorowe liście na drzewach oraz zauważyły, że nie słychać już wesołych ptasich trelów. Wszystkie te zjawiska potwierdzają nadejście nowej pory roku. Mamy nadzieję, że będziemy się jeszcze długo cieszyć ciepłą pogodą, obserwować złotą jesień oraz babie lato.

Katarzyna Dąbrowska-Duda