Odwiedziny w straży

W piątek przedszkolaki wybrały się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ołpinach. Celem wycieczki było poznanie pracy strażaka. Dzieci dowiedziały się, że strażacy podczas swojej służby niosą pomoc ludziom w różnych sytuacjach losowych (pożary, powodzie, wypadki drogowe itp.) wykorzystując do tego celu specjalistyczny sprzęt. Oprócz pracy czynnej pełnią również funkcje reprezentacyjne podczas wielu uroczystości lokalnych i państwowych np. delegacja ze sztandarem, służba przy Grobie Pańskim w okresie Świąt Wielkanocnych. Aby utrzymać doskonałą formę fizyczną uczestniczą  w zawodach strażackich, stąd w remizie wiele pucharów, medali i dyplomów. Przedszkolaki miały możliwość nie tylko zobaczyć strażacki wóz bojowy, ale nawet osobiście w nim usiąść za kierownicą i włączyć alarmy świetlne i głosowe. Ten fakt wywoływał u wszystkich wiele emocji i wypieki na twarzach. Dzieci próbowały także lać wodę z węża do ustawionych pachołków, co było nie lada wyczynem. Podczas spotkania jedna z pań strażaczek przeczytała dzieciom książeczkę Cz. Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem” – w ramach realizacji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Spotkanie zostało zwieńczone wspólnym pamiątkowym zdjęciem i deklaracją, że dzieci jak tylko podrosną, większość z nich chce wstąpić w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

Katarzyna Dąbrowska-Duda