Akcja proekologiczna „Zbieramy puszki”

Akcja została zainicjowana w kwietniu w ramach obchodów „Tygodnia Ziemi”. Wcześniej dzieci miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu przeprowadzonym przez pracowników Urzędu Gminy nt. selektywnej segregacji śmieci. W trakcie spotkania uświadomiły sobie, że kolorowe worki w domu, to nie „widzimisię” mamy, ale potrzeba wyrzucania śmieci do odpowiednich kolorystycznie pojemników. Dowiedziały się również, że większość odpadów można przeznaczyć do recyklingu i jeszcze raz przetworzyć bez gromadzenia ich na wysypiskach śmieci, na których leżakują czasami wiele setek lat nim ulegną całkowitej degradacji. Potrzeba dbania o środowisko naturalne musi być wdrażana od najmłodszych lat w myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.” W związku z tym została zaproponowana zbiórka aluminiowych puszek i konserw. Rodzice jak zwykle, bardzo pozytywnie włączyli się w tą inicjatywę i w przeciągu kilku tygodni udało się zebrać 22 kg puszek i 17 kg metalu. Celem akcji była zamiana śmieci na roślinki kwiatowe. Zgromadzone puszki zostały przekazane do skupu złomu, skąd trafią do huty metalu, a nie do przydrożnego rowu, lasu lub na wysypisko śmieci, gdzie korodowałyby wiele lat. Za uzyskane pieniądze zostały zakupione roślinki i dzieci stworzyły kolorową oazę przy wejściu do przedszkola.

Biorąc pod uwagę fakt, że metal bardzo długi czas ulega korozji pod ziemią, zostało przeprowadzone pewne doświadczenie. Dzieci przygotowały donicę wypełnioną ziemią tworząc „mini wysypisko śmieci”. Zamiast roślin wsadziły do niej: papier, folię, szkło, plastik, metal, odpady naturalne – skórkę po bananie. Niestety doniczka nie wyglądała okazale, więc dzieci nie chciały jej umieścić przy wejściu tylko w ustronnym miejscu. Obecnie stoi w najciemniejszym kącie piwnicy. Wynik doświadczenia okazał się od razu zauważony przez dzieci. Przedszkolaki zaplanowały, że w przyszłym roku sprawdzą czy w doniczce ze śmieciami coś się zmieniło, co dzieje się z umieszczonymi w niej odpadami.

Zachęcamy wszystkich rodziców, aby rozmawiali z dziećmi o potrzebie dbania o przyrodę oraz swoim przykładnym zachowaniem dawali wzorzec  właściwych postaw ekologicznych.  A w przyszłości Matka Ziemia odwdzięczy się nam wszystkim pięknem i czystym powietrzem.

Katarzyna Dąbrowska-Duda