Powitanie wiosny- teatr lalek i zabawy integracyjne w przedszkolu

Wiosna, wiosna przyszła do nas, weźmy się za ręce.

Pośród młodej, bujnej trawy, kwiatów coraz więcej”.

W czwartek 21 marca dzieci pożegnały zimę a przywitały wiosnę. Z tej okazji nauczycielki przygotowały teatr lalek pt. „Powitanie wiosny” z wykorzystaniem piosenek i melodii instrumentalnych związanych z tematyką wiosenną. W przedstawieniu występowała kukła zimy – marzanna oraz wiosna, która prowadziła dialog ze zwierzątkami (bocianem, skowronkiem, kaczką, niedźwiadkiem, jeżem i wiewiórką). Podczas zabaw integracyjnych takich jak: „Kukułka”, „Gdy brzmi piosnka, tańczyć chcę”, „Słoneczko” dzieci tańczyły w parach i na obwodzie koła. Przedszkolaków odwiedziła Pani Wiosna w kolorowej długiej sukience i pięknym wianku wplecionym we włosy. Po tanecznym powitaniu wiosna się rozgościła, usiadła w fotelu, czytała dzieciom wierszyki, rymowanki i zadawała zagadki. Następnie zaprowadziła dzieci do sali starszaków i poczęstowała wiosennymi galaretkami. Dzieci usiadły przy tablicy multimedialnej i obejrzały bajkę terapeutyczną „Jak promyk słońca szukał przyjaciela” przy muzyce A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku”. Na zakończenie wszyscy zatańczyli wiosenny taniec „Tuptaczek”. Uwieńczeniem uroczystości był wspólny spacer z kukłą marzanną i wiosną po okolicy z instrumentami perkusyjnymi wygrywając wiosenny triumf dla nowej pory roku – wiosny. Ze względów ekologicznych nasza marzanna nie była wrzucona do rzeki lecz odbyły się w sali i na podwórku zabawy pożegnalne z zimą („Dość już mrozu”, „Marzanno, marzanno”, „Słomiany chochole”).

Wspólne zabawy integracyjne są doskonałą formą rozwoju społeczno- emocjonalnego między poszczególnymi grupami, dlatego często odbywają się one w naszym przedszkolu, co ma bardzo pozytywny wpływ na dzieci.

Renata Jasiak