Mali badacze

„Mali badacze – czyli doświadczenia i eksperymenty w edukacji przedszkolnej” – taki tytuł nosi autorski program zajęć dla grupy najmłodszej realizowany przez p. mgr Katarzynę Dąbrowską –Duda. Dzieci w wieku przedszkolnym przejawiają naturalną chęć doświadczania i poznawania. Zadają dużo pytań i chętnie działają. Wszystkiego chcą dotknąć, spróbować. Wykazują ogromną żądzę wiedzy, ciekawość świata, która jest motorem ich rozwoju. Mali ludzie potrzebują konkretnego kontaktu z przedmiotami. Chcą poznawać swoje środowisko dzięki realnym przeżyciom. W czasie zajęć dzieci tworzą mini laboratorium, w którym odbywają się eksperymenty i doświadczenia. Program podzielony jest na tematy zawarte w kilku działach: woda, powietrze, gleba, światło, magnetyzm. W ostatnim czasie wszystkie przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w pierwszym z cyklu spotkań z eksperymentami. Tematem przewodnim była woda, jej właściwości oraz reakcja z różnymi substancjami np. octem, solą czy sodą oczyszczoną. Dzieci mogły doświadczyć jak duży jest napór wody, zaobserwować załamanie się światła w wodzie. Najwięcej emocji wywołał ziejący „lawą wulkan”. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ zawsze dostarczają nowych doświadczeń i wiadomości.

Katarzyna Dąbrowska-Duda