Andrzejki – czas zabaw i wróżb

Jak co roku w okolicy dnia św. Andrzeja przedszkolaki celebrowały „Andrzejki”. Na wstępie zabaw, dzieci poznały tradycje związane z tym świętem. Dowiedziały się, że zwyczaj wróżenia i uczestnictwa w różnych zabawach przetrwał wiele lat i pochodzi z czasów kiedy nie było w domach telewizorów i komputerów , a wolne chwile spędzało się ze znajomymi. Przy odpowiednio udekorowanej sali, w rytm utworów muzyki dziecięcej wirowały pary i kółeczka. Nie zabrakło znanych wróżb z butami, z workiem przeznaczenia oraz lanie wosku. Przedszkolaki uczestniczyły w tańcu na gazecie, tańcu z balonikiem, zabawie sprawnościowej z krzesełkami, zabawie zręcznościowej, kto szybciej zje zawieszone na drążku kukurydziane chrupki bez używania rąk. Na czas regeneracji sił rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Krótkim przerywnikiem w zabawie była możliwość obejrzenia teatrzyku kukiełkowego „Witaminki dla księżniczki Marcelinki” – traktującego tematykę zdrowego odżywiania. Po odpoczynku, zabawom w dobrym humorze nie było końca.

Katarzyna Dąbrowska-Duda